1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Peyzaj Mimarları Odası: “Doğal çevre tehdit altında”
Peyzaj Mimarları Odası: “Doğal çevre tehdit altında”

Peyzaj Mimarları Odası: “Doğal çevre tehdit altında”

Yeni kurulan Peyzaj Mimarları Odası, doğal çevrenin tehdit altında bulunduğuna dikkat çekerek, bu konuda mevcut yasaların yetersiz kaldığını savundu.

A+A-

Yeni kurulan Peyzaj Mimarları Odası, doğal çevrenin tehdit altında bulunduğuna dikkat çekerek, bu konuda mevcut yasaların yetersiz kaldığını savundu.

Oda, çevrenin korunması konusunda kamuoyunun gündemine bir dizi öneri sundu.

Peyzaj Mimarları Odası 1.Dönem Yönetim Kurulu imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, Anayasa’nın 39. maddesiyle, “Tarih, Kültür ve Doğa Varlıklarının Korunması” ile doğa varlıkları yani doğal çevre, doğal bitkiler ve yaban hayatının korunmasının devlet tarafından garanti altına alındığına dikkat çekildi.

Açıklamada, 40. madde ise “Çevrenin Korunması” ile de, herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğu, gerçek veya tüzel kişilerin, hiçbir amaçla, insan sağlığını bozacak veya deniz varlıklarını tehlikeye düşürecek nitelikteki sıvı, gaz ve katı maddelerin denizlere, barajlara, göllere veya derelere akıtılamayacağının veya dökemeyeceğinin belirtildiği ifade edildi.

Anayasaya göre, çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemenin devletin, gerçek ve tüzel kişilerin ödevi olduğunun bildirildiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Orman alanları, Alçak Orman Arazileri’nin turizm amaçlı kiralanması nedeniyle azalmaktadır. Beşparmak Sıradağları taşocaklarının bir türlü denetim altına alınamaması ve ömrü dolan taşocaklarının rehabilite edilememesi, taşocağı işletmelerinin çağdaş tekniklerle işletilememesi nedenleriyle tehdit altında bulunmaktadır. İlan edilen Özel Çevre Koruma Bölgeleri, yeteri kadar korunamamakta ve yönetilememektedir. Zira, Çevre Yasası’nda belirtilen Yönetim Planları taslak olarak hazır olmasına rağmen ilan edilmemiştir. Avrupa Birliği ülkeleri kapsamında doğal alanları bir ağ ile birbirine bağlayan Natura 2000 yaklaşımını tam olarak anlayamamış olan ülkemizde, potansiyel olarak belirlenen altı Natura 2000 alanından Beşparmak Sıradağları henüz Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak ilan edilememiştir.”

ÖNERİLER

Peyzaj Mimarları Odası çevre konusunda şu önerilerde bulundu:

“Belediyeler de dahil olmak üzere, tüm kamu kurumlarının doğal ve kültürel çevrenin korunmasıyla uğraşan birimlerinin güçlendirilmesi gerekmektedir. İlgili birçok kurumun kuruluş yasaları eski ve kadroları ise yeni meslekleri kapsamamaktadır.

Yaşam kalitesi daha yüksek bir yaşam ortamı yaratmak adına çevre yasalarının noksanlarının giderilmesi ve mevcut olanların uygulamalarının ve denetimlerinin ciddiyetle yapılması gerekmektedir.

Gerek kırsal gerekse kentsel ölçekte bitkisel ve yapısal peyzaj düzenlemelerine daha fazla çaba ve bütçe ayrılması gerekmektedir. 

“YEDİ MİLYAR RÜYA, BİR GEZEGEN, DİKKATLİ TÜKETİN”

Kişisel düzeyde ise günlük yaşamlarımızda birer çevreci vatandaş unsuru olabilmek adına kaynak tüketimi hususunda dikkatli olmalı ve devlet ve yerel yönetim kurumlarına çevreyle ilgili konularda baskı unsuru olabilmeliyiz.

Sonuç olarak ‘Yedi Milyar Rüya. Bir Gezegen. Dikkatli Tüketin’ sloganı aracılığıyla artık adamızda da yeşil, yaşam kalitesi yüksek ve sağlıklı bir ülkenin rüyasını el birliğiyle gerçek kılmanın günü geldi demek istiyoruz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.