1. YAZARLAR

  2. Dr. Nazım Beratlı

  3. Polikarpos Yorgacis
Dr. Nazım Beratlı

Dr. Nazım Beratlı

Haberdar Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Polikarpos Yorgacis

A+A-

Hafta sonu güney Kıbrıs’ta yapılan yerel seçimlerde, Lefkoşa Rum Belediye Başkanlığı’nı Konstantinos Yorgacis kazandı. Yeni başkan, ünlü EOKA’cı Polikarpos Yorgacis’in oğlu!

Polikarpos Yorgacis, Lefkoşa çevresindeki küçük bir köyden gelme, 3. Sınıf bir devlet memuru idi… Yanlış bilmiyorsam, orta okul mezunu… 

Grivas adaya gelip de “mücadele”yi silahlı yola dökmeye karar verince, EOKA’nın 1 Nisan 1955 günü ilk eylemlerini yapan gruplardan birinin başında, Yorgacis bulunuyordu. 

Aynı zamanda Yorgacis, EOKA’nın tetikçi grubunun, Lefkoşa lideri ve yöneticisi idi.  İngilizler, bunu tespit etmekte gecikmediler. 

İki Kıbrıslı Türk polis, bir gece Yorgacis’i bir arkadaşının evinde yakaladılar.  Sömürge yöneticileri, kendisini Girne Kalesi’ndeki EOKA Özel Tutukevi’ne kapattı… 

Yorgacis’in macerası başladı! Bir gece, çarşafları birbirine ekleyerek, kale duvarlarını aştı, firar etti ve dağa çıktı! Bir süre sonra, tekrar yakalandı! 

Bu defa, İngilizler’in yeni oluşturduğu EOKA Toplama Kampı’na kapatıldı! Bir gün, çöp arabasına atlayıp, çöplerin arasına gizlendi; gene firar etti… 

Trodos’ta, Omodos köyünde, bir daha yakalandı! Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne kapatıldı. Bir gün hastalandığını iddia etti… 

Hastane’de röntgen çekilirken, Nikos Sampson’un yönettiği bir EOKA timi, hastaneyi bastı, bir İngiliz muhafız ve iki EOKA militanı, çıkan çatışmada öldüler. 

Yorgacis, bileğindeki kelepçeyi bir biçimde, çıkarıp, Samson’la birlikte kaçtı! O günden sonra, adı “EOKA’nın Houdinisi”ne çıktı… Sihirbaz yani… İki yönlü çalıştığına dair, iddialar da var!

Kıbrıs Cumhuriyeti kurulduğunda, Makarios onu İç İşleri Bakanı yaptı! Grivas da adadan ayrıldığı için, Yorgacis EOKA’nın bir numaralı ismi haline geldi! Makarios’tan sonra, ikinci adam oldu… 

Kendi silahlı grubu, cephaneliği, polis içinde ve komünizme karşı mücadele örgütünde örgütlenmiş ekibi, CIA ile açıkca kurduğu bağlantılar ile  güçlü bir adam haline geldi. 1967’de, akıllara hiç de uygun olmayan bir biçimde, Yunanistan Cunta lideri Papadopulos’a suikast düzenleyen Panagulis’e yardımcı olduğu ortaya çıktı. 

Oysa Papadopulos’un ideolojik partneri olmak bir yana, şahsi dostu idi de…

Makarios, Yunanistan hükümetinin baskısı üzerine, Yorgacis’i bakanlıktan aldı! Polikarpos, buna çok içerledi… Tekrar eski gücüne kavuşacağı günlerin geleceğinden ümidini kesince, önce Kliridis ve Tasos Papadopulos ile bir parti kurdu! 

Baktı olmayacak, Yunan gizli servisleri ve adadaki aşırı sağ bütün gruplarla işbirliği yaparak, Makarios’u da öldürtmeye girişti. 

Cumhurbaşkanı’nın helikopterine açılan ateş, pilotu yaraladı ama Makarios yara almadan kurtuldu. Nerdeyse yere iner inmez de Yorgacis’in tutuklanmasını emretti… 

Nedendir bilinmez, eski bakan tutuklanmadı! Ama bir süre sonra, suikastın asıl düzenleyicisi, adada Makarios’un koruması sıfatı ile bulunan Yunanlı Yarbay Papapostolu, Yorgacis’in kendilerini ihbar edeceğinden korkup, bir gece onu görüşmek üzere şimdiki Haspolat’a çağırdı! 

O gece, Yorgacis orada vurularak öldürüldü! Öldüğünde, kırk yaşındaydı!

Onun ölümünden sonra, genç eşi, kocasının en yakın arkadaşı Tasos Papadopulos ile evlendi. Tasos, çocuklara babalık etti…

Konstantinos Yorgacis böyle bir baba ve üvey babanın oğlu… Umarım, tarihe değil de geleceğe bakan bir insandır…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.