1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Portakal atışalım beraber kapışalım
Portakal atışalım beraber kapışalım

Portakal atışalım beraber kapışalım

Başbakan, hükümetin, narenciye üreticilerinin ürün bedellerinin yarısını ödeyebileceğini açıklayınca üreticiler sokağa indi. Narenciye üreticileri açıklamayı protesto etti ve meclise yürüdü.

A+A-

VERİLEN SÖZLER TUTULMADI

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu narenciye üreticilerinin ödemelerinin ilk olarak ayın 15’i itibarıyla ödeneceğini, sonrasında ödeme tarihini ayın 25’ine aktarıldığını kaydetti. Yorgancıoğlu son olarak narenciye ürün bedelinin yarısının üreticilere ödeneceğini açıklayınca üretici isyan etti.

“KABUL ETMİYORUZ”

Ürün bedelinin yarısının üreticilere ödeneceğinin açıklanması üzerine narenciyeciler dün Lefkoşa’da eylem yaptı. Narenciye üreticileri, 18 araç ve 5 kamyonla meclise gitti, yoldan geçenlerden yardım talep etti ve yeni yıla parasız girmek istemediklerinin altını çizdi.

Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği, ürün bedellerinin ödenmediği gerekçesiyle Meclis önünde araçlı eylem düzenledi.  Eyleme 18 araç ve 5 kamyonla katılan üreticiler hükümeti korna ve sloganlarla protesto etti. Üreticiler yere çarşaf sererek yoldan geçenlerden “yardım” talebinde bulundu.

Üretici temsilcilerinden bir grup, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ile görüştü. Başbakan Yorgancıoğlu ile Kıbrıs Türk Narenciye Üreticiler Birliği Başkanı Ali Alioğlu, görüşmeden sonra birlikte basın toplantısı düzenledi. Görüşmenin ardından eylemciler yaklaşık 1 saat daha Meclis önünde kaldı.

YORGANCIOĞLU: “ÜRETİCİNİN FEVERANI HAKLI”

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, üretici temsilcileriyle görüşmesinde, Cypfruvex tarafından alına ürün bedelinin yarısının üreticilere ödeneceği sözünü yineledi.

Yorgancıoğlu, Cypfruvex’in aldığı ürün bedelinin yüzde ellisinin ödemesinin başlatıldığına işaret ederek, bunun eldeki konsantre satılarak değil, başka kaynaklardan yapıldığını anlattı.

Özkan Yorgancıoğlu, dalında kalan ürün içinse ayrı kaynak bulmaya çalıştıklarını ve önümüzdeki günlerde eldeki konsantrenin satılmasıyla diğer kısım ödemenin de yapılmasının planlandığını kaydetti.

Başbakan Yorgancıoğlu, üreticinin feveranının haklı bir feveran olduğunu kaydetti.

“CYPFRUVEX YENİDEN YAPILANDIRILMALI”

Cypfruvex’in yeniden yapılandırılmasının gerekli olduğunu söyleyen Yorgancıoğlu, söz konusu ödemeler yapıldıktan sonra, ilgili kişilerle Cypfruvex’in nasıl yapılandıracağını konuşup, her yıl aynı problemin yaşanmasını engellemeye çalışacaklarını kaydetti.

ALİOĞLU: “ÖNEMLİ OLANIN ÜRETİCİNİN YENİ YILA AÇ-SUSUZ GİRMEMESİ”

Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu da Cypfruvex’in aldığı ürün bedelinin yarısının, toplam alacaklarının 3’te 1’ne denk geleceğine işaret ederek, bazı üreticilerin rahatlatılacağını ancak dalında kalan narenciye için de ödeme beklediklerini ifade etti.

Alioğlu, Meclise gelip eylem yapmaktaki amacın “bağcıyı dövmek” veya hükümete baskı yapmak olmadığını kaydederek, önemli olanın üreticinin yeni yıla aç-susuz girmemesi olduğunu bildirdi.

Ali Alioğlu, “Gönül bu 19 Milyon TL’nin hepsinin Güzelyurt’a düşmesini isterdi ve bugün biz de teşekkür ediyor olurduk.. Verilen sözlerin tutulmayışı bizi üzdü… Yine Güzelyurt’a boynu bükük ve mağdur şekilde dönüyoruz” ifadelerini kullandı.

Alioğlu verilen sözlerin tutulmaması nedeniyle hükümeti eleştirerek, hükümetin istifaya davet etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.