1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Reddediyoruz Platformu Komitesi Başbakan ile görüştü
Reddediyoruz Platformu Komitesi Başbakan ile görüştü

Reddediyoruz Platformu Komitesi Başbakan ile görüştü

71 sivil toplum örgütünün katılımıyla oluşturulan Koordinasyon Ofisi Anlaşması’nı Reddediyoruz Platformu Komitesi, dün saat 14.30’da Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ile bir görüşme gerçekleştirdi.

A+A-

71 sivil toplum örgütünün katılımıyla oluşturulan Koordinasyon Ofisi Anlaşması’nı Reddediyoruz Platformu Komitesi, dün saat 14.30’da  Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ile bir görüşme gerçekleştirdi. Yapılan görüşmede Reddediyoruz Komitesi, anlaşmanın hukuka aykırılığı ve içeriğine yönelik rahatsızlıklarını dile getirdi. Komite, bu anlaşmanın meclisin gündemine taşınmadan ve sivil toplumdan adeta gizlenerek yürürlüğe girmesini, antidemokratik olarak nitelendirdiğini vurguladı.

Ayrıca anlaşmanın hangi ihtiyaç ve sorunlara cevap vereceğinin; gençlere hangi anlamda katkı koyacağının hiç net olmadığını belirten Reddediyoruz Komitesi, oluşturulacak Ofis’lere verilen yetkilerin sınırlarının belirsiz ve ucu açık olduğunu Başbakan’a ileterek bu konulara açıklık getirilmesini talep etti.

Öte yandan Komite, başsavcılığın verdiği görüşe paralel olarak da anlaşmanın meclise götürülmeden kabul edilmesini hukuka aykırı bulduğunu başbakana iletti ve söz konusu anlaşma çerçevesinde hükümetin uygulamaya geçip geçmediğini resmi olarak öğrenmek için, bu konularla ilgili Bilgi Edinme Hakkı Yasası’ndan yararlanıp en kısa zamanda bilgi edinme talebinde bulunacaklarını belirtti.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu buna karşılık olarak, başsavcılığın görüşü doğrultusunda gerekenin yapılacağını, sözü geçen bakanlığın yargı organı tarafından verilen görüşe aykırı hareket etmemesi gerektiğini, bu anlaşmanın KKTC Meclisi’nde görüşülebilmesi için önümüzdeki Çarşamba günü yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısında gerekli kararın alınacağını, bu konuda hükümete güvenebileceğimizi belirtti.

Reddediyoruz Komitesi, bu görüşme sonrasında Başbakan Yardımcılığı, Gençlik, Spor ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Hüda Hüdaverdi’nın basına ve kamuoyuna açıklamalar yapmasını ve  bu anlaşma çerçevesinde görev yapacak koordinatörün görevde olduğunu söylemesini, 5 kişilik bir yönetim komitesi oluşturulduğundan, bakanlık tarafından bu komiteye görevlendirmeler  yapıldığından ve Koordinasyon Ofisi’nin çalışmalarının devam ettiğinden söz etmesini yadırgadığını da vurguladı.  

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.