1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ‘Rezalet’
‘Rezalet’

‘Rezalet’

CTP Milletvekili Birikim Özgür’ün, “Türkiye’nin milli günlerinde Kıbrıs’ta tatil ve tören olmasın” önerisine en sert tepkiyi UBP milletvekili Tahsin Ertuğruloğlu verdi:

A+A-

Çiğdem AYDIN 

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) milletvekili Birikim Özgür’ün, “Türkiye’nin milli günlerinde Kıbrıs’ta tatil ve tören olmasın” şeklindeki önerisine, diğer siyasi partilerden farklı tepkiler geldi.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Tahsin Ertuğruloğlu,bu öneri karşısında seviyeli cevap vermekte zorlandığını belirtirken “bu bir rezalet, utanç verici bir durumdur” dedi.

Demokrat parti (DP) milletvekili Mustafa Arabacıoğlu, Birikim Özgür’ün önerisini ‘gündemi değiştirme çabası” olarak yorumlarken, TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, kamudaki verimsizliğin resmi tatillerden kaynaklanmadığını söyledi.

İşte görüşler: 

  Tahsin Ertuğruloğlu (UBP Lefkoşa Milletvekili) 

“Bu tür düşünceler ve ifadeler kimlik ve kişilik sorunu yaşayan kişilerin fikirleridir. Türk kimliğine karşı duruşu olan ve olmayan bir kimliğe bürünmeye çalışan insanların söylemleridir bunlar. Kıbrıs Türk halkının nasıl mücadelelerden geçtiğinin, bugünlere  nasıl gelindiğinin farkında olmayan insanlardır bunlar. 

Anavatan Türkiye ile bağlarımızı, birliğimizi ve bütünlüğümüzü bozma girişimi, kişilik sorunu yaşayan insanların söylemlerinden öteye gidemez. Bu insanlar bir de milletvekilidir bu mecliste. Kaldı ki bu arkadaşlar milletvekili olduklarında kürsüde yemin ettiler. Ettikleri yemin de Anayasa üzerinedir Anayasanın giriş cümlesi ile yemin etmeye başlarlar. Anayasamızın giriş cümlesi de “Yüce Türk ulusunun kopmaz bir parçası olan Kıbrıs Türk halkının...” diye başlar. Sadece bu cümle bile cevap için yeterlidir. Ama ben kendimi seviyeli bir cevap vermek için şu anda zorluyorum. Bu arkadaşlar kendilerini Türk ulusunun bir parçası olarak görmüyorlarsa bize söylesinler, hangi milletin parçası olduklarını bu topluma açıklasınlar. Bu rezalet ve utanç verici bir durumdur. Nelerle mücadele etmemiz gerektiğinin bile farkında değiller. Üstelik bunlar meclistedirler. 

Bu zihniyetlere göre bizler 19 Mayıs’ı, 29 Ekim’i, 30 Ağustos Zafer Bayramını, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk  Bayramını, hatta bu zihniyetlere göre bizler 20 Temmuz’u da kutlamamamız gerekir. Çünkü bunlara göre bu bayramımız da işgal, istiladır onlara göre. 

   Gerçekten seviyemi korumakta zorlanıyorum. Bunlara göre Milli Marşımız da bizim değil bu hesaba göre. Bu arkadaşlar bize söylesinler bunları kutlamayacaksak Kıbrıs’ta yaşayan Türk halkının milli bayramı hangi gündür hangi tarihtir? Bizim milli marşımız nedir söylesinler bilelim. Onlara göre neyi milli gün olarak kutlamamız gerekir söylesinler bize. Tabi onların milli diye bir kavramı varsa! Kendilerini Türk milletinin bir ferdi olarak görüyorlarsa. Bize milli günü açıklasınlar. Yazıklar olsun.” 

Mustafa Arabacıoğlu (DP Lefkoşa Milletvekilli) 

“Ben kendi adıma şunu söyleyebilirim bunlar değerlendirilebilir. Bu tamamen bakış açısıyla ilgili bir konudur. Biz Demokrat Parti olarak bu konuyu kendi içimizde değerlendirmedik. 

Ama şunu da söylemek isterim bu dönemde sanki halkı başka sorunları yokmuş gibi durup bunu gündeme taşımak ve bir tartışma açmak bana doğru gelmiyor. Sanki kendi içimizde bütün sorunları çözdük de bir bu kaldı gibi davranmak doğru değildir. 

Bana göre bu tarz konular yerine toplumun gündemine adapte olmak gerekiyor. Bu bana göre bir gündem değiştirme çabasıdır başka bir şey değildir. 

Cemal Özyiğit (TDP Genel Başkanı) 

“Şimdi bakınız falan, filan gün diye milli günlere saptanıp kalmak doğru değildir. Bizde milli gün çoktur. Ama resmi tatil olsun mu olmasın mı buyurun tartışalım. Kamu verimli değil mi, eğitim aksar mı aksamaz mı buyursunlar tartışalım. 

Yani milli gün tartışması değil verim, performans tartışması yapalım. Resmi tatil olmaması mevcut sistemi düzeltir mi bunu tartışalım. 

Bugün hala kamuda mesai saat 08.00’de başlamasına rağmen saat 09.00 da hala trafik varsa ve insanlar bir yerden bir yere ulaşmakta zorlanıyorsa, nereye gidiyor bu insanlar? Kamudaki iş yerlerine peki saat 08.00 de başlayan mesai neden saat 09.00 olmasına rağmen hala sokaktalar gelin bunu tartışalım. 

Milli günlerde resmi tatili kaldıralım da koymayalım ne değişecek. Eskiden bütün kandil günleri okullarda resmi tatildi. O dönem Eşber Serakıncı idi bakan ve kaldırdı bu tatilleri ne oldu eğitimdeki sorunlar mı çözüldü. 

30 Ağustos Zafer Bayramı veya 29 Ekim Cumhuriyet bayramından mı kaynaklanıyor sıkıntılar tartışalım ama açık yüreklilikle. Ben oldukça net söylüyorum kamudaki verimsizlik resmi tatillerden veya milli tatillerden değil, devletin yönetimini beceremeyen basiretsizliktendir.” 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum