1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Rum basını: “Ortamı havaya uçuruyor”
Rum basını: “Ortamı havaya uçuruyor”

Rum basını: “Ortamı havaya uçuruyor”

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Barış Harekâtı’nın 41’nci yıldönümü kutlamalarına katılmak üzere KKTC’ye gelecek olması, Rum basını tarafından “ortamı havaya uçurma” olarak yorumlandı.

A+A-

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Barış Harekâtı’nın 41’nci yıldönümü kutlamalarına katılmak üzere KKTC’ye gelecek olması, Rum basını tarafından “ortamı havaya uçurma” olarak yorumlandı.

Fileleftheros haberini “Erdoğan Attila Kisvesiyle... İstilanın Yıldönümü İçin İşgal Bölgelerine Gelişi Ortamı Havaya Uçuruyor... Müzakere Prosedürünün Ortasında Mesajları Olan Mevcudiyet” başlık ve spotlarıyla aktardı.

Erdoğan’ın yapacağı ziyaretin bu yılki 20 Temmuz Barış Harekâtı’nın yıldönümü kutlamalarının düzeyini artırmakta olduğuna dikkat çeken gazete, “Türk Cumhurbaşkanı’nın gelecek Pazar işgal bölgelerinde olması başka bir yaklaşımı ve Ankara’nın mesaj vermek istediğini gösteriyor” ifadesine yer verdi.

Erdoğan’ın 20 Temmuz kutlamalarına uzun yıllardır katılmadığına dikkat çeken gazete Ankara’nın çok özel bir konjonktürde gerçekleşecek bu ziyaret ile bu yılki kutlamaların düzeyini artırmak istediği yorumunu yaptı, özetle şunları yazdı:

“Müzakere prosedürünün ortasında gerçekleşecek olan bu ziyaretin her istikamete –olumlu olması beklenmeyen-  mesajlar verdiği açıktır. İşgal bölgelerine gelişi Ankara’nın müzakere prosedürüne destek hareketi olarak düşünülse bile gerçekte bunun, resmigeçitler ve kutlamaların yapılacağı istila etkinliklerinde olmaması gerekir. Bu tür etkinlikler, aldıkları bu halle çözüm ve birlik yerine daha çok ayrılık mesajları verir.”

“AKINCI’NIN HAREKETİ RUM TARAFINCA BÜYÜK KAYGIYLA KARŞILANIYOR”

Simerini “Yeni-Sultan’ın Gelişi” başlıklı haberinde TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 20 Temmuz’da KKTC’ye yapacağı ziyareti “yasadışı” diye niteledi.

Gazete “ılımlı Akıncı’nın bu (Erdoğan’ı davet) hareketi Kıbrıs Rum tarafınca büyük kaygıyla karşılanıyor. Çünkü Türk Cumhurbaşkanı’nın Ada’da olması çok tahrik edici bulunuyor ve yürütülmekte olan müzakere prosedürüne yardımcı olmayacak görünüyor” ifadesini kullandı.

Alithia haberi “20 Temmuz... Erdoğan İşgal Bölgelerinde” ve Politis “Tayyip Erdoğan... İstilanın Yıldönümü İçin Geliyor” başlığıyla aktardı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.