1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Rum hükümeti Fransız danışmanların önerisini bekliyor
Rum hükümeti Fransız danışmanların önerisini bekliyor

Rum hükümeti Fransız danışmanların önerisini bekliyor

Rum Hükümeti’nin, ENI-KOGAS konsorsiyumunun, Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği "MEB” içerisindeki 2, 3 ve 9’uncu parsellerde araştırma ve sondaj programının uzatılması talebiyle ilgili bir karar almadan önce, Fransız kuruluşun önerisini beklediği habe

A+A-

Rum Hükümeti’nin, ENI-KOGAS konsorsiyumunun, Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği “Münhasır Ekonomik Bölgesi” içerisindeki 2, 3 ve 9’uncu parsellerde araştırma ve sondaj programının uzatılması talebiyle ilgili bir karar almadan önce, Fransız kuruluş Beicip Franlab’ın önerisini beklediği haber verildi.

Politis gazetesi Rum Enerji Bakanlığının, yeni doğalgaz yatakları bulma umudunu canlı tutmak için konsorsiyumun talebini kabul etme taraftarı olduğunu, ancak Fransız danışmanları da aynı görüşte olmazsa konsorsiyuma herhangi bir yanıt verilmeyeceğini belirtti.

Gazete Beicip Franlab’ın da uzatmaya olumlu baktığını, zira bu şekilde ENI-KOGAS’a iki başarısız sondajın ardından topladıkları verileri yeniden değerlendirme ve yeni jeolojik model benimseyerek yeni hedefler belirleme şansı verileceğini aktardı.

Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis’in dün Rum Meclisi Ticaret Komitesi üyelerini hidrokarbonlarla ilgili konularda bilgilendirdiğini aktaran gazete, Milletvekillerinin, toplantıda ENI-KOGAS’ın sonraki iki sondajını 2017 yıl içerisine aktarma arzusuyla ilgili endişelerini dile getirdiklerini belirtti.

Habere göre Lakkotripis, sondaj programında önerilen değişikliğin, herhangi bir jeopolitik faktörle değil, ENI’nin seçtiği jeolojik planlamaların başarısızlığıyla ilgili olduğunu söyledi.

Noble ile Delek’in 12’nci parselle ilgili planlamaları konusunda ise Lakkotripis, kalkınma modelinin sunulmasının beklendiğinden söz etti.

Gazete bu arada Rum Hidrokarbon Şirketi (EİK) ve Noble-Delek konsorsiyumunun, ticari anlaşmalar imzalanması olasılığıyla ve Afrodit yatağını Mısır’a bağlayacak boru hattı için fizibilite çalışması yapılmasıyla ilgili Mısır’daki devlet ve özel şirketlerle temas içerisinde olduğunu belirtti.

Lakkotripis, Afrodit’ten ilk doğalgaz teslimatının 2018-2020 yıllarında olmasının hesaplandığını, ancak satışların 2022-2023 yıllarında olacağına dair tahminlerin de olduğunu ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.