1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Rum hükümetinin kayıplar konusundaki sonuçlardan memnun değil
Rum hükümetinin kayıplar konusundaki sonuçlardan memnun değil

Rum hükümetinin kayıplar konusundaki sonuçlardan memnun değil

Rum hükümetinin kayıplar konusundaki çalışmaların sonuçlarından memnun olmadığı haber verildi.

A+A-

Haravgi gazetesine göre, Rum Başkanlığı’nın İnsani Konular ve Dış Rumlar Komiseri Fotis Fotiu dün katıldığı bir kayıp cenazesinde yaptığı konuşmada, kayıplar konusunda kaydedilen ilerlemeyi göz ardı etmediğini ancak Kayıp Şahıslar Komitesi’nin çalışmasının şimdiye kadarki sonuçlarından memnun olmadıklarını söyledi.

Araştırılmamış kayıp vakalarının sayısının çok yüksek olduğunu savunarak, aşılması gereken ciddi sorunların olduğunu iddia eden Fotiu, Türkiye’nin, askeri bölgelerin açılmasına ve Türk ordusunun arşivlerine erişimine izin vermesi gerektiğini belirtti.

Kayıp kalıntılarının ilk gömüldükleri yerden bilinmeyen başka yerlere taşınması konusuna da değinen Fotiu, Türkiye’nin bu konuda da işbirliği yapması gerektiği üzerinde durdu.

“Aşşa”daki (Paşaköy) 70 kaybın durumunu örnek göstererek, çok sınırlı sayıda kemikten kalıntıların kimlik tespitlerinin yapıldığını savunan Fotiu,  kayıp yakınlarına, bir miktar kemik verildiği ve cenaze törenlerinden uzun bir süre sonra yeni kemik parçaları verildiğini iddia etti.

Bu durumun kabul edilmez olduğunu ve artırdığını kaydeden Fotiu, özellikle Türkiye’nin yerine getirmesi gereken sorumlulukları gündeme getirdi. Fotiu, kayıpların akıbetlerinin Türk “istilasından” 40 yıl sonra dahi belli olmadığına işaret ederek, daha fazla gecikmenin mazur görülmediğini ifade etti.

Alithia gazetesine göre ise Fotiu, Mustafa Akıncı’nın Kıbrıs Türk toplumu lideri seçilmesi ve Türkiye’nin müzakerelere aktif katılım ve katkısıyla, “vatanın yeniden birleşmesi ve işgalin sonlanmasına” yönelik perspektifler oluşmasını umut ettiklerini dile getirdi.

Fotiu, insani bir mesele olan kayıplar konusunda da somut jestler beklediklerini belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.