1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Rum Ortodoks Kilisesi “son sürat orta çağa doğru”
Rum Ortodoks Kilisesi “son sürat orta çağa doğru”

Rum Ortodoks Kilisesi “son sürat orta çağa doğru”

Rum Ortodoks Kilisesi, sonbaharda Teoloji okulu açıp işletmesine karşı çıkan ve teoloji bir bilim dalı olduğu için Kilise değil bir üniversite tarafından öğretilebileceği görüşünü ortaya koyduğu için Andreas Pitsillidis’i, Sen Sinod karşısına çıkarmaya ha

A+A-

Rum Ortodoks Kilisesi, sonbaharda Teoloji okulu açıp işletmesine karşı çıkan ve teoloji bir bilim dalı olduğu için Kilise değil bir üniversite tarafından öğretilebileceği görüşünü ortaya koyduğu için Andreas Pitsillidis’i, Sen Sinod karşısına çıkarmaya hazırlanıyor. Bu durum Rum basınında “Kilise son sürat orta çağa doğru gidiyor” şeklinde yorumlandı.

Politis’in “Sen Sinod Görüşlerinden Dolayı Pitsillidis’i Paylıyor!.. Son Sürat Orta Çağa” başlıklı haberine göre, kendisi de teolog olan Pitsillidis, Kilise’nin bu niyetinin akıl alır gibi olmadığını Rum yönetimi Kilise’ye teoloji okulu açma izni vermesi halinde Avrupa mahkemelerine başvuracağını açıkladı.

Gazete Rum Ortodoks Kilisesi’nin ve en üst karar mercii olan Sen Sinod Meclisi’nin, ne din adamı ne de Kilise’nin memuru olan bir bilim adamını (Pitsillidis) düşüncelerinden dolayı özür dilemesi için hangi maksat ve yetkiyle huzuruna çağırmaya hazırlandığını sordu, devamla Kilise’nin orta çağdaki aforoz uygulamalarına örnekler verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.