1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Rum Sanayi ve Ticaret Odası’ndan kapalı bölge Maraş konusunda imar planı
Rum Sanayi ve Ticaret Odası’ndan kapalı bölge Maraş konusunda imar planı

Rum Sanayi ve Ticaret Odası’ndan kapalı bölge Maraş konusunda imar planı

Rum Sanayi ve Ticaret Odası (KEVE) Başkanı Fidias Pilidis, Kıbrıs sorununun çözümü sonrasındaki ekonominin işleyişinin “kendilerini korkutmadığını” belirterek, “yatırıma gösterilecek ilginin tüm endişeleri bertaraf edeceğini” iddia etti.

A+A-

Politis ve diğer gazeteler, KEVE Başkanı Fidias Pilidis’in dün bir basın toplantısı düzenleyerek, çözüm sonrasındaki ekonomi ve yeniden yapılanma konularında görüş belirttiğini, kapalı bölge Maraş için de yeniden inşa planından söz ettiğini yazdı.

Habere göre, Pilidis, çözüm sonrasında birleşik ekonomiyi hem kendilerinin, hem de Kıbrıslı Türklerin istediğini iddia ederek, çözüm sonrasında bölgede güçlü hukuki çerçeveye sahip tek ekonominin Kıbrıs olacağını, bu yüzden yatırımların sorunları çözeceğini savundu.

Pilidis, finansörlerin tüm maliyeti yükleneceği inancının bir yanılgı olduğunu ve uzun süreli borçlanma olabileceğini de belirtirken, çözümden sonra ne tür yatırımlar yapılabileceğinin en iyi göstergesinin kapalı bölge Maraş’ın yenden inşası olabileceğini söyledi.

KEVE olarak Mayıs ayı başlarında kapalı bölge Maraş’ın “akıllı bir ekolojik şehre dönüştürülmesi” konusunda iki toplumlu bir seminer planladıklarını ve seminere Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın da katılması yönünde çaba sarf ettiklerini belirten Pilidis, seminere “Microsoft, Intel” gibi uluslar arası şirketlerin davet edileceklerini açıkladı.

Pilidis, Maraş’ın akıllı kente dönüştürülmesi fikrinin Anastasiadis’e sunulduğunu ve Anastasiadis’in plana olumlu baktığını ifade ederken Akıncı’nın da yakın zamanda yanıt vermesini beklediklerini belirtti.

MOBİL İLETİŞİMDE SORUN GÜNEY’DEKİ YASA

Pilidis konuşmasında, Güney Kıbrıs ile KKTC arasındaki mobil iletişim ağlarının birleştirilmesinde yaşanan soruna da değindi ve sorunun Güney Kıbrıs’ta uygulanan 2004 tarihli AB mevzuatı olduğunu vurguladı.

Pilidis, mobil iletişimin birleştirilmesinin tek yolunun, “dual simcard” kullanılması olabileceğini, bu yönetimin de pahalı olduğunu sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.