1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Rum siyasi partilerden AP İlerleme Rapor Taslağı metnine tepkiler
Rum siyasi partilerden AP İlerleme Rapor Taslağı metnine tepkiler

Rum siyasi partilerden AP İlerleme Rapor Taslağı metnine tepkiler

Fileleftheros, Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye’yle ilgili değerlendirme raporunu yorumlayan DİKO partisi ise, bunun “son iki hükümet tarafından izlenen politikanın, Kıbrıs sorununu dezavantajlı bir konuma getirdiğini kanıtladığını” öne sürdü.

A+A-

AB-Türkiye meselelerinde yaşanan gelişmelerin, Lefkoşa Rum kesiminde çeşitli tepkilere yol açtığı ve Rum siyasi partilerinin, yalnızca Ankara’ya yönelik eleştirilerde bulunmakla kalmayıp, Rum hükümetinin icraatları ve tavrıyla alakalı olarak da olumsuzluklar tespit ettikleri ifade edildi.

Fileleftheros gazetesinde yer alan habere göre, Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye’nin katılım süreciyle ilgili “kararını” yorumlayan AKEL partisi, bunda hem olumlu, hem de olumsuz unsurlar bulunduğunu, bu durumun ise, rapor taslağının AP Dış İlişkiler Komitesi’nde görüşülmesi esnasında, AP’deki Sol Grubun çekimser kalmasına sebep olduğunu kaydetti.

Gazeteye göre AKEL, rapor taslağı metnine kendi girişimiyle, Kıbrıs sorununun çözüm şekliyle ilgili bütünlüklü bir ifade (tek egemenlik, tek uluslararası temsiliyet ve tek vatandaşlığa sahip iki kesimli-iki toplumlu federasyon), “kolonizasyonun kınanmasına” dair bir ifade, aynı zamanda Türkiye’ye kayıpların akıbetinin belirlenmesine yardımcı olacak şekilde, arşivlerini açma çağrısı yapılmasına dair bir ifade dahil edilmesine de vurgu yaptı.

Gazeteye göre, Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye’yle ilgili değerlendirme raporunu yorumlayan DİKO partisi ise, bunun “son iki hükümet tarafından izlenen politikanın, Kıbrıs sorununu dezavantajlı bir konuma getirdiğini kanıtladığını” öne sürdü.

Gazeteye göre DİKO partisi “Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile DİSİ ve AKEL partilerinin müzakerelerde ilerleme yaşandığını sürekli zikretmelerinin, Türkiye’yi suçlarından arındırdığını, aynı zamanda Kıbrıs Cumhuriyeti’nin sona doğru gittiği ve yeni bir devlet kurulmasının kaçınılmaz olduğu izlenimi yaratılmasına sebep olduğunu” savundu.

Habere göre EDEK açıklamasında, Türkiye’nin müzakere başlıklarının açılması konusunu yorumladı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in “Türkiye’nin Kıbrıs’la ilgili yükümlülükleri yerine getirilmeden, bu duruma rıza göstermeyeceği tezinden” memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Gazeteye göre Vatandaşlar İttifakı da açıklamasında, hükümeti “istikrarlı tezler olmadan, aynı zamanda belli belirsiz açıklamalarla, Türkiye’nin müttefiklerinin hem AB başlıklarının açılması, hem de Kıbrıs sorununda yeni tavizlerde bulunulması konusundaki baskılarıyla, kendisini bir köşede tek başına bulacağını anlamaya çağırdı.”

Rum Ekologlar ve Çevreciler Hareketi ise “Avrupa Komisyonu’nun Kıbrıs’ı solladığını ve başlıklar konusunda ilerlediğini” ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.