1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Rum-Yunan-İsrail stratejik ortaklığı
Rum-Yunan-İsrail stratejik ortaklığı

Rum-Yunan-İsrail stratejik ortaklığı

AJC/Yahudi Lobisi Müdürü, Yunanistan-Güney Kıbrıs-İsrail stratejik ortaklığının sürekli derinleştiğini belirterek “Demokrasilerin kaçınılmazı olan hükümet değişikliklerinde de yaşamayı başarıp başarmayacağı böyle bir ilişki için gerçek test olacak” dedi.

A+A-

Amerikan Yahudi Komitesi (AJC/Yahudi Lobisi) Genel Müdürü David Haris, Yunanistan-Güney Kıbrıs-İsrail stratejik ortaklığının sürekli derinleşmekte olduğunu belirterek “Demokrasilerin kaçınılmazı olan hükümet değişikliklerinde de yaşamayı başarıp başarmayacağı böyle bir ilişki için gerçek test olacak” dedi.

Alihtia “Amerikan Yahudi Komitesi... ‘Kıbrıs-Yunanistan-İsrail Stratejik Ortaklığı” başlıklı haberinde Haris’in bu sözleri, New York’taki “Kıbrıs Evi”nde düzenlenen “İsrail-Yunan Ortaklığının Ortaya Çıkışı” isimli kitap tanıtımı etkinliğinde söylediğini yazdı.

Habere göre Yunanistan, Güney Kıbrıs ve İsrail arasındaki ilişkilerle ilgili etkinlik düzenlenmesinden memnuniyet belirten Haris, İsrail’in Güney Kıbrıs ve Yunanistan’la ilişkileriyle ilgili şunları söyledi:

“Yunanistan, İsrail’le tam diplomatik ilişkisi bulunmayan AB ülkeleri arasında olduğundan 80’lerden beridir bu tür etkinler düzenlenmiyordu. Kıbrıs da 1974’ten sonra Bağlantısızlar Hareketi’ndeydi ve ikili ilişkiler dahil her kararı, BM’deki uluslararası konumunun nasıl etkileneceği mantığındaydı.

Yunanistan-Kıbrıs-İsrail stratejik ortaklık ilişkisi sürekli derinleşiyor. Böyle ilişkiler için gerçek test, demokrasilerin kaçınılmazı olan hükümet değişikliklerinde yaşamayı başarıp başaramayacağıdır. Yunanistan’ın yeni hükümetinin ideolojisinden bağımsız olarak, bu ilişkiyi sürdürmek Yunanistan’ın çıkarınadır. Aynı şey Kıbrıs’la da oldu. Selefi, Başkan Anastasiadis’le aynı siyasi görüşlere sahip değildi ancak İsrail’le ilişkiler gelişti.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.