1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Rumlar, çözüm görüşmelerinin etkilenmesinden endişeli
Rumlar, çözüm görüşmelerinin etkilenmesinden endişeli

Rumlar, çözüm görüşmelerinin etkilenmesinden endişeli

Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi” içerisinde ruhsatlandırılmayan parseller için ihaleye çıkılması yönünde baskılar yapılıyor...

A+A-

Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi” içerisinde ruhsatlandırılmayan parseller için ihaleye çıkılması yönünde baskılar yapılırken, Rum Hükümeti’nin Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik görüşmelerdeki iyi ortamın olası bir ihaleden etkilenmesinden endişe ettiği belirtildi.

Politis gazetesi, Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis’in, dün, Rum Meclisi Maliye ve Enerji Komiteleri Milletvekillerinin, hükümetin sözde “MEB” içerisinde hidrokarbon araştırmaları yapılması amacıyla yeni ruhsatlar verilmesi için ne zaman ihaleye çıkacağına dair soruları yanıtlamakta oldukça zorlandığını yazdı.

Lakkotripis’in net cevaplar vermeden, sadece konunun görüşüldüğü ve tüm parametrelerin göz önünde bulundurulduğunu söylediğini aktaran gazete, büyük şirketler ihale için baskı yapsa da hükümetin ihaleye çıkıp çıkmayacağı ve ne zaman ihaleye çıkacağına karar vermemiş göründüğünü belirtti.

Yeni ruhsatlar için uluslararası ihaleye çıkılması durumunda Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin görüşmelerde hakim olan iyi ortamın bozulması tehlikesinin Rum Hükümeti ve hükümet partisini oldukça düşündürdüğünü belirten gazete, Türkiye’nin ortamı dinamitlemek ve görüşmelerde her türlü sorunun sorumluluklarını Kıbrıs Rum tarafına atmak için böyle bir gelişmeden faydalanması olasılığının hükümeti daha da fazla endişelendirdiğini kaydetti.

Dünkü toplantıda DİSİ ve AKEL dışındaki partilerin milletvekillerinin Lakkotripis’e sordukları sorularla ihaleye çıkılması yönündeki arzularını gizlemediklerini aktaran gazete, toplantıya başkanlık eden Angelos Votsis’in, tüm partilerin ihaleye çıkılması isteği olduğunu belirtirken, hiçbir milletvekilinin bu söze itiraz etmediğini kaydetti.

Öte yandan, DİSİ’nin, başkanı Averof Neofitu aracılığıyla, görüşmelere ve Kıbrıs Rum tarafına olumsuz etkilerinin olması kokusuyla mevcut aşamada yeni tur ihaleye çıkılmasına karşı olduğundan söz ettiğini aktaran gazete, Neofitu’nun yaklaşık 20 gün önce bu aşamada yeni tur ihaleden herhangi bir kazancın olmayacağı ve hükümetin önceliğinin Afrodit yatağındaki doğalgazdan istifade edilmesi ve Mısır’a doğalgaz satışının yapılması şekilde olması gerektiğini söylediğini aktardı. 
 
Gazete, AKEL’in de bu aşamada yeni bir tur ihaleye çıkılmasına karşı olduğunu yazdı.

Habere göre, Rum Enerji Bakanlığı’nda, perde gerisinde, yeni ruhsatlar için ihaleye çıkılsa da izlenmesi gereken prosedür bir yıl alacağından, o zamana kadar çözüm görüşmelerinin nereye doğru gittiğinin belli olacağı ve hükümetin bu gelişmelere göre yeni ruhsatların verilip verilmeyeceğine karar verebileceğinden de söz ediliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.