1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Rumlar, genel seçimler ve Kıbrıs sorununa ilişkin anket yaptı
Rumlar, genel seçimler ve Kıbrıs sorununa ilişkin anket yaptı

Rumlar, genel seçimler ve Kıbrıs sorununa ilişkin anket yaptı

Kathimerini gazetesi Mayıs 2016’da Güney Kıbrıs’ta yapılacak genel seçimler ve Kıbrıs sorununa ilişkin değerlendirmelere yönelik bir ankete yer verdi.

A+A-

Symmetron Market Research şirketi tarafından, 2-16 Ekim tarihlerinde, 800 kişinin katılımıyla yaptırılan ankete göre, DİSİ yüzde 23.3, AKEL’in 18.3, DİKO’nun yüzde 8.2, Rum Vatandaşlar İttifakı yüzde 4.4, EDEK’in yüzde 3.6, Rum Çevreciler ve Ekologlar Hareketi yüzde 2.4, ELAM yüzde 1.6, Halkın Nefesi yüzde 0.9 ve diğerleri yüzde 2 oy aldı.

Ankette, oy kullanmayacağını söyleyenlerin oranı yüzde 17.4, kararsızların ise yüzde 14.2 çıktı.

Gazete, iki yılın ardından hükümetin randımanına ilişkin memnuniyet derecesinin de sorulduğu ankette, yüzde 74’ünün ‘çok az/hiç’, yüzde 26’sının ise ‘çok/yeterli’ şeklinde yanıt verdiği belirtildi.

Kurumlara yönelik güvenin de sorulduğu ankette, hükümete yönelik güvenin yüzde 77 ‘hiç/çok az’, yüzde 22 ‘çok/yeteri kadar’, yüzde 1 ‘bilmiyorum/karar vermedim’; Meclis için ise yüzde 84 ‘hiç/çok az’, yüzde 15 ‘çok/yeteri kadar’, yüzde 1 ‘bilmiyorum/karar vermedim’; Başsavcılık için yüzde 68 ‘hiç/çok az’, yüzde 30 ‘çok/yeteri kadar’, yüzde 2 ‘bilmiyorum/karar vermedim’; Merkez Bankası yüzde 84 ‘hiç/çok az’, yüzde 12 ‘çok/yeteri kadar’; Yargı için yüzde 64 ‘hiç/çok az’, yüzde 35 ‘çok/yeteri kadar’, yüzde 1 ‘bilmiyorum’ yanıtı verildi.

AKINCI VE KIBRIS SORUNU

Habere göre, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı için ankete katılanların yüzde 51’i ‘olumsuz’, yüzde 34’ü ‘olumlu’, yüzde 15’i ise ‘bilmiyorum/karar vermedim’ yanıtı verirken, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis için yüzde 51’i ‘olumsuz’, yüzde ‘43 olumlu’, yüzde 6 ‘bilmiyorum/karar vermedim’ yanıtları verildi.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Kıbrıs sorununa ilişkin bugüne kadar olan icraatları konusunda ‘olumlu/oldukça olumlu’ veya ‘olumsuz/oldukça olumsuz’ görüşe mi sahipsiniz sorusuna yüzde 37’si ‘olumlu’, yüzde 59’u ‘olumsuz’ görüş ortaya koydu.

Önümüzdeki 12 ay içerisinde Kıbrıslı Türklerle anlaşma sağlanacağı konusunda iyimser veya kötümser misiniz sorusuna ise yüzde 38’i ‘iyimser’, yüzde 59’u ise ‘kötümser’ olduğunu ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.