1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Rumlar, Lokmacı'da Erdoğan ve Davutoğlu'nu protesto edecek
Rumlar, Lokmacı'da Erdoğan ve Davutoğlu'nu protesto edecek

Rumlar, Lokmacı'da Erdoğan ve Davutoğlu'nu protesto edecek

Rum Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’den KKTC’ye su temin projesinin açılış töreni öncesinde açıklama yaparak tepkilerini dile getirdiği belirtildi.

A+A-

Fileleftheros gazetesine göre Bakanlık dün yaptığı açıklamada “Türkiye ile işgal bölgeleri arasında denizaltından borularla su bağlantısının uluslararası hukuku ve Kıbrıs Cumhuriyeti yasalarını ihlal ettiğini” iddia ederek, “bunun, işgal bölgelerinin Türkiye bünyesine dahil edilmesini, işgalin güçlenmesini ve Kıbrıs üstündeki Türk nüfuz ve denetimini en üst noktaya getirmeyi hedefleyen yasadışı bir eylem olduğunu” savundu.

“Yasadışı su bağlantısının, Kıbrıs sorununun çözümü sürecinde özellikle kritik bir aşamada meydana gelen bir işgal oldubittisi daha olduğunu” öne süren Bakanlık, “Türkiye bu projeyle, sadece Kıbrıs’a taşınacak suyun sahipliğini koruyarak değil, yönetilmesine ilişkin şartları da dikte ederek, işgal bölgelerindeki varlığını güçlendiriyor” iddiasında bulundu.

“Su meselesinin kuşkusuz tüm Kıbrıs’ı ilgilendiren konu olduğuna” işaret eden Bakanlık, “Bu meselenin göğüslenmesi için kendilerinin, yıllardır başarılı bir şekilde öncü ve sonuç getirici politikalar uygulamakta olduklarını” belirtti.

“(Suyun) tüm Kıbrıs’ın yararına olacağı şekildeki Türk argümanı sadece izlenim yaratmak için öne sürülüyor ve hiçbir geçerliliği yoktur” diyen Bakanlık, “Boru hattının, teknik olarak tüm Kıbrıslıların ihtiyaçlarını karşılama olanağına sahip olmadığını ve bu konunun Hükümetleriyle istişare içerisinde yapılmadığını” söyledi.

Bakanlık, “Mevcut aşamada Kıbrıs sorununun çözümüne ve vatanın mümkün olduğunca çabuk bir şekilde yeniden birleşmesine yönelik gösterilen çabalara odaklanmamız gerekiyor” diyerek, “sadece yeniden birleşmiş vatanda, yabancı müdahaleler, kontroller ve bağımlılıklar olmadan, su sorunu da dahil çeşitli konuları göğüsleme ve bütünlüklü bir kalkınma stratejisinin şekillenmesi ve uygulanmasının mümkün olacağını” savundu.

SU TEMİN PROJESİ RUM BASININDA

Öte yandan su temin projesi ve yarınki açılış töreni Rum basınındaki haber başlıklarına şöyle yansıdı: 

Fileleftheros: “Boru İle Türkiye Bünyesine Dahil Olma… Erdoğan İki Açılış Töreninde İlhaka Kutlama Havası Verecek”

Simerini: “Kavgayla Açılış… Erdoğan-Davutoğlu Meşhur Su Hattı Yarın İşgal Bölgelerinde”

Politis: “Ev Sahibi Gibi… Erdoğan Akıncı’yı Boru Hattının Açılışına Davet Etti”

Haravgi: “Mirtu İçin Davetler Konusunda Rezillik… Erdoğan-Davutoğlu Akıncı ve Kalyoncu’yu Açılışa Davet Etti”

LOKMACI'DA PROTESTO

Öte yandan Fileleftheros gazetesi “Galya Köyü” adı altında örgütlü olan gençlerin Cumartesi günü 13.00’da Lokmacı sınır kapısında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun adaya gelerek su temin projesinin açılışını yapacak olmalarını protesto edeceğini yazdı.

Halkı protestoya katılmaya çağıran örgüt, “Erdoğan, Davutoğlu İstenmiyorsunuz” başlıklı bir metne de imza attı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.