1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Rumlar, “MEB” İçin İsrail’den gemi alıyor
Rumlar, “MEB” İçin İsrail’den gemi alıyor

Rumlar, “MEB” İçin İsrail’den gemi alıyor

Rum kesiminin İsrail’den 44 milyon Euro’ya, bir adet açık deniz gemisi alacağı haber verildi.

A+A-

Rum kesiminin İsrail’den 44 milyon Euro’ya, bir adet açık deniz gemisi alacağı haber verildi.

Politis gazetesi “MEB İçin İsrail’den Gemi Alıyoruz… AB’den de İki Adet Başka Açık Deniz Gemisi Satın Alınacak” başlığıyla fotoğraflı olarak manşete çektiği haberinde, Avrupa Birliği (AB) üyesi bir ülkeden de, 50 metre uzunluğunda iki gemi satın alınmasına ilişkin prosedürün de kısa zaman içinde başlayacağını duyurdu.

Almanya, Fransa ve İtalya’nın da bu konuya ilgi gösterdiğini yazan gazete, satın alınacak 3 geminin, tek yanlı olarak ilan edilen Rum MEB’inin denetlenmesi konularına, terör tehditlerinin göğüslenmesi aynı zamanda yasadışı göç konularına hizmet edeceğini yazdı.

Gazete iç sayfadan detaylandırdığı haberinde ise, İsrail’den toplam maliyeti 100 milyon Euro’yu bulan iki açık deniz gemisi satın alınmasına dair bir öngörü bulunmasına rağmen, tepkiler yüzünden bu planlamanın değiştiğini kaydetti.

Rum Bakanlar Kurulu’nun, İsrail’den 50 metre uzunluğunda bir gemi alınması için, 44 milyon Euro’luk ödenek onaylayacağını yazan gazete, bunun MEB’in kapladığı deniz alanındaki devriye gereksinimlerini karşılayacağını belirtti.

ABD İLE DE GÖRÜŞMELER YAPILIYOR

Öte yandan gazete, Rum kesiminin, iki ülkenin terör ve asimetrik tehditlere karşı olan işbirliği çerçevesinde kendisine iki küçük sahil güvenlik botu tahsis edilmesi konusunda ABD ile de müzakere etmekte olduğunu yazdı.

Gazeteye göre, konu hakkında gazeteye açıklamada bulunan Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, bu gemiler konusunda bir anlaşma olmadığını, çünkü görüşmelerin sürdüğünü dile getirdi.

Rum kesiminin, ambargo kaldırılsa dahi, ABD’den askeri ekipman satın almayı hedeflemediğine netlik kazandıran Kasulidis, bunun en basit nedeninin ise para olmaması olduğunu söyledi.

Gazeteye göre, ABD’nin Güney Kıbrıs’a uyguladığı silah ambargosunun kaldırılmadığını da ifade eden Kasulidis, ancak ortada ABD Kongresinin bir kararının bulunduğunu anımsattı.

Kasulidis bu kararın, ABD Savunma ve Dışişleri Bakanlarını, bir ortakları olarak, Rum kesiminin terör ve asimetrik tehditlerle mücadelede konularındaki ihtiyaçlarını gözden geçirmeye çağırdığını ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.