1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Rumlar, müzakerelerin askıya alınmasından memnun
Rumlar, müzakerelerin askıya alınmasından memnun

Rumlar, müzakerelerin askıya alınmasından memnun

Rum halkının, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in müzakereleri askıya alma kararını alkışlamakla kalmayıp başka tedbirler de alınmasını istediği bildirildi.

A+A-

Simerini “LS Prime Market Research and Consulting Ltd” isimli şirkete Güney Kıbrıs genelinde 10-14 Ekim döneminde yaptırdığı anketin sonuçlarını “Vatandaşlar Tedbir De İstiyor... Çoğunluk Siyasi Liderliğin Müzakerelere Katılmayı Askıya Alarak Doğru Yaptığını Düşünüyor” başlığıyla aktardı.

Gazeteye göre 18 yaş ve üzeri 650 kişiye telefonla ulaşılarak gerçekleştirilen ankette katılımcıların yüzde 80’i Rum Yönetimi’nin müzakere prosedürünü askıya alma kararını onayladı. Görüşü sorulanların sadece yüzde 13’ü katılmadığını söyledi.

Gazete katılımcıların, müzakerelerin askıya alınmasını yeterli bulmadıklarına başka tedbirler de alınması gerektiği görüşünde olduklarına dikkat çektiği haberinde “Türk tarafına siyasi bedel ödetecek ek tedbirler alınması gerektiğini düşünüyor musunuz” sorusuna katılımcıların yüzde 86’sının “evet gerekir”, yüzde 11,3’ünün de “hayır gerekmez” cevabı verdiğini yazdı.

“TÜRKİYE’NİN ÜYELİK SÜRECİ VETO EDİLSİN, KIBRISLI TÜRKLERE SAĞLANAN KOLAYLIK VE DESTEĞE SON VERİLSİN”

Habere göre Rum Yönetimi’nin, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine cevap olarak alması gerektiği düşünülen ek tedbirler konusunda, katılımcıların yüzde 40’ı Türkiye’nin AB üyelik sürecine itiraz ve hatta veto edilmesi gerektiği görüşünü dile getirdi.  Yüzde 26,2’si Kıbrıslı Türklere sağlanmakta olan kolaylıklara ve verilen desteğe son verilmesi gerektiğini dillendirirken yüzde 15’i AB’nin Rusya’ya uyguladığı gibi Rum yönetiminin de Türkiye’ye ürün (ticari mal) gidiş-gelişine ambargo uygulamasını önerdi. 

Katılımcıların yalnızca yüzde 20’si, Rum yönetiminin Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine müsamaha göstermesinin, gelecekte hidrokarbonlardan yararlanmaya olumsuz etki yapacağını düşünmüyor. Yüzde 41,6’sı böyle bir davranışın, sözde Rum “MEB”indeki doğal kaynakların değerlendirilmesini tehlikeye sokacağı, yüzde 32,2’si tehlikeye sokabileceği görüşünü belirtti.

KAMUOYU YARIN YAPILMASI GEREKENLER KONUSUNDA İKİYE BÖLÜNDÜ

Gazete bugün olması gerekenler konusunda katılımcılar arasında büyük bir görüş birliği varken, yarın yapılması gerekenler konusunda Rum kamuoyunun ikiye bölünmüş göründüğünü yazdı.

Habere göre katılımcıların yüzde 44,6’sı Türkiye’nin geri adım atmayıp yayınladığı Navtex’i yürürlüğe koyması halinde müzakerelerin kesin kesilmesi gerektiği görüşündeyken yüzde 40,5’i böyle bir durumda müzakere zemininin yeniden tayin edilmesi ve müzakere prosedürünün yeniden başlaması gerektiği görüşünde. Katılımcıların yalnız yüzde 10’u müzakerelerin herhangi bir şart koşulmadan yeniden başlaması gerektiği görüşünü savundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.