1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Rumlar ve ABD'den ortak tatbikat
Rumlar ve ABD'den ortak tatbikat

Rumlar ve ABD'den ortak tatbikat

Güney Kıbrıs ve ABD’nin, “CYPUSA-02/14” ismi altında, bugün öğleden sonra Kıbrıs’ın güneyinde başlayacak olan uluslararası arama ve kurtarma tatbikatı icra edeceği belirtildi.

A+A-

Alithia gazetesi ve diğer gazeteler Güney Kıbrıs’ın kontrolü altındaki deniz bölgesinde bugün başlayacak olan tatbikata Güney Kıbrıs ve ABD deniz ile hava kuvvetlerinin katılacağını yazdı.

Gazete Rum Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına dayanarak tatbikatta yer alacak hava ve deniz araçlarının koordinasyonu ile operasyon denetiminin, Larnaka’daki Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi (KSED) ile ABD Donanması’nın 6’ıncı Filo’ya ait olacağını belirtti.

Gazete söz konusu tatbikatın, Güney Kıbrıs ve ABD deniz ve hava kuvvetleri arasında arama kurtarma konusunda  2014 yılı içerisinde yer alan, planlanmış üçüncü işbirliğini de teşkil ettiğini yazdı.

Haberde, bu tatbikatın, arama kurtarma konularında Güney Kıbrıs ile ABD arasında 2014 yılı içerisinde yapılan üçüncü planlı işbirliği olduğu anımsatıldı.

Bilindiği üzere ilk işbirliği, 10 Nisan’da İsrail ile Yunanistan’ın da katıldığı “Nemesis 2014” isimli çok uluslu tatbikat, ikinci işbirliği ise Temmuz ayında “CYPUSA 01/14”  isimli arama kurtarma tatbikatı idi.

Tatbikatın amacının, “Doğu Akdeniz’de faaliyet gösteren yolcu ve ticari gemilerinde ciddi kazalar olması durumunda arama kurtarma sisteminin sonuç vericiliğinin artırılması ve reaksiyon zamanın minimuma indirilmesi amacıyla, müdahil devletler arasında iletişim ve işbirliğinin daha da ileriye götürülmesi ve eğitim düzeyinin yükseltilmesi” olduğunu yazan gazete, tatbikat senaryosunun, açık denizde meydana gelen bir kazayla ilgili olduğunu buna bağlı olarak olayın göğüslenmesi için “Nearhos” isimli uluslararası arama kurtarma eylem planının KSED tarafından uygulamaya konulduğunu belirtti. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.