1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Rumların Kolokas ve Bullez için tescil girişimi tedirgin etti
Rumların Kolokas ve Bullez için tescil girişimi tedirgin etti

Rumların Kolokas ve Bullez için tescil girişimi tedirgin etti

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Sotirakolokası ve bullezini tescil ediyor.

A+A-

Ancak bu durum basına Güney Kıbrıs kolokas ve bullezi tescil ediyor diye yansıyınca Kıbrıs’ın kuzeyindeki üreticiler tedirgin oldu.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Genel Sekreteri Doğa Dönmezer, üreticiyi tedirgin edecek bir durum olmadığını söyledi.

Dönmezer, Sotirakolokası ve bullezinin tescilinin alınması söz konusudur. Yani genel, tüm Kıbrıs’ı kapsayan hellim gibi bir üründen ziyade sadece Sotira bölgesini kapsayacak bir coğrafi tescil başvurusundan bahsetmekteydi. Şu an o başvuruyu 3 Şubat 2015 tarihinde AB’ye yaptılar. AB’de bu değerlendiriliyor. Henüz hellim gibi itiraza açılmadı. Ancak şuna çok dikkat etmek gerekiyor. Tüm Kıbrıs’ı kapsamayacak bu tescil. Sadece sotira bölgesinde köyünde üretilen ürünle ilgili bir tescil çalışmasıdır. Bunun dışında bizim gerek kuzeyde gerekse güneydeki bölgelerde kolokas veya bullez isminin kullanılmasında herhangi bir sıkıntı olmayacak. dedi.

Doğa Dönmezer, Rum Yönetimi’nin SotiraKolokası gibi diğer bazı bölgesel ürünlerini de tescil ettirme yoluna gittiğini söyledi.

Dönmezer, “Yeroşibu bölgesi dediğimiz Baf’ın alt kısmında bulunan bir bölgede Yeroşibu lokumu ve Yeroşibu badem şekerinin coğrafi tescilini almış bulunmakta. Lokumu 2007 yılında badem şekerini de 2012 yılında aldılar. Bu da Sotirakolokasına benzer bir şekilde sadece yeroşibu bölgesinde üretilen lokumla badem şekerini kapsıyor yani bizim lokum üretmemizi hiçbir şekilde engellemeyecektir. 2 tane de itiraza açılmış başvuru var. Biri hellim. Diğeri de Baf sosisi diye bir üründür. Bafta domuz etinden üretilen bir cins sosis. Bu da sadece baf bölgesindeki üreticilerin kullanabileceği bir tescildir. 2 tane de başvuru yaptıkları ürün var. Kolokas ve Agros’ta gül macunu reçeli için başvuru yaptılar. Bu da sadece o bölgeyi ilgilendiren genel Kıbrıs’ı ilgilendirmeyen ürünler olduğu için tahmin ediyoruz çok büyük bir sıkıntı yaşamayacağız. Yani hellimdeki gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.