Özgün Kutalmış

Özgün Kutalmış

Gündem Kıbrıs
Yazarın Tüm Yazıları >

Saçmalıklar

A+A-

Dün anneler günü idi. Bu yazımı Cuma günü yazmış olsaydım daha anlamlı olacaktı. Ancak emperyalistlerin mallarını satmak için icad ettikleri günler o kadar çok ki, yine de güncel bir yazı sayılır. Zaten önümüzdeki ayda da bir gün babalar günüdür.

                                          ***

Anneler, babalar ve sevgililer gibi günlerde gözlemlediğim kadar, bizim küçücük ülkemizde bile, çoğu gereksiz yere milyonlarca lira harcanmaktadır. Bu paraların da büyük bir bölümü ithâl mallara harcandığı için, bu paralar dünyayı kana bulayan emperyalist devletlerin kasalarına girmektedir. Bizler annelerimizi sevindirirken, dünyanın birçok bölgesindeki anneler cehennemi yaşamaktadırlar. Uzağa gitmeye gerek yok. Hemen yanıbaşımızdaki Türkiye, Lübnan, Kuzey Irak ve Ürdün’de daha güvenli olduğu için, milyonlarca anne göç ederek çadırlarda yaşamak zorunda kalmışlardır. Bu annelerin çocuklarının bırakın anneler gününde annelerine hediye almasını, annelerinin onlara içirecek sağlıklı suyu ve sütü yoktur. Hadi bu annelerin can güvenliği vardır. Ya Suriye, Irak, Nijerya, Somali, Afganistan gibi ülkelerde kıtlık içinde yaşayan, üstelik can güvenliği olmayan anneleri düşünen var mı? Hergün Televizyonlarda canlı olarak izlediğimiz haberlerde, bu annelerin dramlarını tıpkı filim izler gibi izlemekteyiz. Ayni dünyayı paylaştığımız annelerin dramlarını hergün seyrettikten sonra, annelerimiz için aldığımız hediyeleri onlara gönül rahatlığı içinde verebilir miyiz?

                                         ***

Bana göre Feminist Atölye mi, Fema mı, Femen mi bilmem hangi kadın örgütleriyle, diğer sivil toplum örgütlerimiz bir araya gelmelidirler. Bu tip saçma günlerde hediye almak için harcanacak paralar, Öğretmenler Bankası gibi sivil toplum örgütlerine bağlı bankalarda toplanabilir. Toplanan paralarla daha sonra ülkemizde üretilen süt, meyve suyu, su, hellim, peynir ve peksemet gibi göçmen annelerin ençok ihtiyaç duyduğu sağlıklı gıdalar satın alınıp,  göçmen kamplarında yaşam sürdüren annelere ulaştırılabilir. Hem bir nebze olsun bu insanlar sevindirilirken, hem de yerli üreticimiz desteklenmiş olur. Yurt dışına emperyalist ülkelere gidecek olan paramız da yurt içindeki yerel üreticimizin cebine girer. Annelerimiz yılda bir defa değil, hergün hatırlanması gereken, bizim var olmamızı sağlayan, bize can ve kan veren en kıymetli değerlerimizdir. Eminim onların ellerinden ve yanaklarından öptüğümüz zaman, hediyelerini zor şartlarda yaşam süren annelere gönderdiğimizi öğrendikleri zaman, yanaklarından süzülen iki damla yaşla bize teşekkür edeceklerdir. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.