1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Sağlıkta yeni kriz kapıda!
Sağlıkta yeni kriz kapıda!

Sağlıkta yeni kriz kapıda!

Özkardaş ve Şencan, Sağlık Bakanı Salih İzbul’a hitaben yazdıkları ve taleplerine yer verdikleri ortak yazıda, “Sağlık hizmetlerinin bu şekliyle yürütülmesi imkansızdır” dedi.

A+A-

Kamu Çalışanları Sendikası (Kamu-Sen) Genel Başkanı Mehmet Özkardaş ile Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası (KTHES) Başkanı Nihat Şencan, hemşirelerin ve ebelerin yıllardır dile getirilen sorunlarının belli bir takvim çerçevesinde çözülmesini istedi. 

Özkardaş ve Şencan, Sağlık Bakanı Salih İzbul’a hitaben yazdıkları ve taleplerine yer verdikleri ortak yazıda, “Sağlık hizmetlerinin bu şekliyle yürütülmesi imkansızdır” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın bakanlıkta yetkili sendikalarla çalışma komitesi kurmasını talep eden Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş ile KTHES Başkanı Nihat Şencan, “İş barışını ve huzurunu koruyacak sorunların çözülmesi için çalışma başlatılmalı” dedi.

Özkardaş ve Şencan sayıları 700’ü bulan ebelerin ve hemşirelerin sorunlarının asgariye indirilmesi için Hemşirelik Dairesi Müdürlüğü’nün kurulmasının da şart olduğunu belirtti.

Sorunlara kayıtsız kalınması, sorunların geçiştirilmeye çalışılması halinde yasal eyleme gideceklerini ve bunu sonuç alıncıya kadar sürdüreceklerini belirten Mehmet Özkardaş ile Nihat Şencan, “Bu eylemlerden doğacak olumsuzluklardan Sağlık Bakanlığı sorumlu olacak” dedi.

Çözülmesini istedikleri sorunları konu başlıkları altında sıralayan sendika başkanları ortak yazıda bazı sıkıntılarla ilgili detaylı bilgi de verdi.

“EK MESAİ SIKINTISI…NÖBETLERE TEK HEMŞİRE BIRAKILIYOR”

Buna göre, Özkardaş ve Şencan, Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi ile Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde ek mesaiden kısıntı için nöbetlere tek hemşire bırakıldığına dikkat çekti.

“Bu hem hastaların hayatlarını tehlikeye atmakta, hem de tek kalan hemşirelerimize vicdani ve hukuki sorunlar yaşatmaktadır” diyen sendika başkanları sorunun kısa zamanda çözülmesini istedi.

“AMBULANSTA TEK HEMŞİRE…”

“Ambulanslarda doktor bulunması bir yana tek hemşireyle göreve çıkılması kabul edilemez” diyen Sendika Başkanları Özkardaş ve Şencan, “Tek hemşireyle göreve çıkılması insan hayatını hiçe saymak demektir. Bu durum hemen düzeltilmeli” ifadesine yer verdi.

Görev yeri Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde olup Mağusa ve Karpaz bölgelerinde ikamet eden hemşerilerin vardiyalarına kendi araçlarıyla geldiğini de kaydeden sendika başkanları, bunun riskine işaret etti.

“İŞ HEMŞİRELERE BIRAKILIYOR…”

Açıklamalarında doktorlar ve hemşireler arasında yaşanan bazı sorunlara da dikkat çeken sendika başkanları, “Rutin tetkik istekleri bazı doktorlar tarafından bilgisayara işlenmiyor ve bu iş hemşirelere bırakılıyor. Bu durum da hemşirelerle doktorlar arasında sürtüşmelere neden olduğu gibi, hukuki sonuçlarda sorumlu olma riskleri de taşıyor. Bu konuda yasalara uyulması sağlanmalı” dedi.

Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş ile KTHES Başkanı Nihat Şencan ortak yazıda özetle; “Hemşire kadrolarının tüm ihtiyacı karşılayacak düzeyde artırılması, ilgili teşkilat ve kadro yasalarının güncellenmesi, vardiya saatlerinin düzenlenmesi, Hemşireler Birliği Meslek Yasası’nın Meclisten geçirilmesi” gibi taleplerde bulunarak, çözümle ilgili takvim de verdi ve sorunların verilen takvim içerisinde çözümlenmesini istedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.