1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Şahali : “UBP’nin hükümetten ayrılma gerekçesi gerçekçi değil”
Şahali : “UBP’nin hükümetten ayrılma gerekçesi gerçekçi değil”

Şahali : “UBP’nin hükümetten ayrılma gerekçesi gerçekçi değil”

Şahali, UBP’nin hükümetten çekilme gerekçelerini gerçekçi bulmadığını belirtti.

A+A-

Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı Erkut Şahali,  UBP’nin hükümetten çekilme gerekçelerini gerçekçi bulmadığını belirtti.

Bakan Şahali, Ekonomik Protokol’ün bir gereklilik olduğunu protokol metninin bir miktar daha çalışmaya ihtiyacı olduğunu söyledi.

Şahali, “olası bir UBP-DP/UG hükümetinin ekonomik protokol konusunda yeterli hassasiyeti ortaya koyamayacağı ve ülke menfaatlerini koruma noktasında duyarlı olmayacağı” endişesi taşıdığını da kaydetti.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre bir televizyon programına katılarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Şahali, hükümetin bozlulma kararının kendileri dışında şekillendiğini, hükümet ortağı UBP’nin  istifası sürecinde ortaya koyduğu gerekçeleri tatmin edici bulmadıklarını  kaydetti.

Şahali, Ekonomik Mali protokol’ün imzalanmamış olmasının hükümetin bozulması için somut bir gerekçe olmadığını, özellikle hayati konularda UBP’nin sorumluluk almaktan kaçındığını savundu.

“TC İLE YÜRÜTÜLEN EKONOMİK VE MALİ İŞBİRLİĞİNİN AB DEĞERLERİNİ YAKALAMAYA YÖNELİK BİR ETKİSİ OLMALI”

Ekonomik protokolün bir gereklilik olduğuna değinen Şahali, Kıbrıslı Türklerin hazım kapasitesi ve menfaatlerini öncelikle koruyan bir kıvama gelebilmesi için bir miktar daha çalışmaya ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Sadece kaynak akışının başlaması için protokolü imzalamış olmanın gerçekçi bir yaklaşım olmadığına belirten Şahali şunları söyledi:

“Sahip olduğumuz bütçe imkanları ve ülkedeki koşullar Türkiye’yle ekonomik ve mali işbirliğini sürdürmeyi ve Türkiye’den sağlanacak kaynağı kendi yapısal dönüşümlerimizi gerçekleştirmek için en verimli bir şekilde kullanmayı zorunlu kılıyor.

Ama buradaki temel hedef Kıbrıs Türk halkının kendi kendine yeten, çağdaş devletler gibi kendi kendini yönetebilen bir kapasiteye ulaşmasıdır. Türkiye Cumhuriyeti ile yürütülen ekonomik ve mali işbirliğinin AB değerlerini yakalamaya yönelik bir etkisi mutlaka olmalı.”

“UBP’NİN EKONOMİK PROTOKOLLE İLGİLİ TAVRI SU KONUSUNDA OLDUĞU GİBİ...”

“UBP’nin Ekonomik Protokol’le ilgili tavrının su konusunda olduğu gibi programın içeriğiyle ilgilenmeyen bir yaklaşım olabileceğinden endişe duyduğunu “kaydeden Şahali, olası UBP – DP/UG hükümetinin ülkenin menfaatlerini koruma noktasında duyarlı olmayacağı endişesi içinde olduğunu söyledi.

Ekonomik programın henüz imzaya hazır bir aşamaya gelmemiş olduğu görüşünü dile getiren Şahali, programın gerek Kıbrıs Türk halkının  değerlerini ve gelecek perspektifini, gerekse KKTC’nin ölçeğini dikkate almayan bazı unsurlar içerdiğine değindi.

Programın önemli bir kısmının ülkedeki  sivil toplumun da katılımıyla gerçekleştirilmiş olan ve DPÖ öncülüğünde gerçekleştirilen orta vadeli program çalışmasının içinden çıkmış olduğunu  dile getiren Şahali, programı tümüyle reddetmediklerini, müzakere edilmesi gereken belli noktalar olduğunu söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.