1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “Salamis Tartışmaları”nda kıbrıs sorunu ve müzakereler ele alındı
“Salamis Tartışmaları”nda kıbrıs sorunu ve müzakereler ele alındı

“Salamis Tartışmaları”nda kıbrıs sorunu ve müzakereler ele alındı

Salamis Tartışmaları adlı programda Kıbrıs Sorunu ve müzakereler ele alındı. Programa DAÜ İşletme ve Ekonomi Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Sözen konuk oldu.

A+A-

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İşletme ve Ekonomi Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yücel Vural ile Mağusa İnisiyatifi Aktivisti Dr. Okan Dağlı’nın moderatörlüğünde gerçekleşen Salamis Tartışmaları adlı programda Kıbrıs Sorunu ve müzakereler ele alındı. Programa DAÜ İşletme ve Ekonomi Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Sözen konuk oldu.

DAÜ TV yapımcılığında gerçekleştirilen programda moderatörler genel olarak müzakere sürecini, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin de katıldığı New York’ta yapılan toplantı sonrasında kamuoyuna yansıyan tutumları değerlendirdi. Prof. Dr. Ahmet Sözen, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon arasında gerçekleşen New York toplantısının belirleyici olmadığını belirtti. Prof. Dr. Sözen görüşmelerde 5’li bir konferans için tarih belirlenmediği için müzakerelerin 2017’ye kalması durumunda, KKTC’de 2018’de yapılacak seçimlerin bir sene öncesinden başlayan propagandası dolayısıyla sekteye uğrayacağını anlattı. Prof. Dr. Sözen, Anastasiadis’in toplantı sonrasında yaptığı açıklamalardan iç sorunları Akıncı ile halletmeden ve güvenlik ile garantiler konusunu test etmeden, içerisinde İngiltere ve Türkiye gibi iki güçlü NATO ülkesi olan 5’li bir konferansa oturmak istemeyeceğinden söz etti. Prof. Dr. Sözen aynı zamanda 1 Ocak 2017’de görevini bırakacak olan Genel Sekreter Ban Ki-Moon yerine seçilecek Birleşmiş Milletler sekreterinin Kıbrıs Sorunu’na ne kadar hakim olacağı ve öncelik vereceğinin müzakereler açısından önemli olduğunun altını çizdi. Prof. Dr. Sözen ayrıca Kıbrıs Türk ve Rum tarafının öncelikle kendi aralarında toprak sorunu, yönetim ve güç paylaşımı, ekonomi ve AB gibi konuları açıp müzakere yapmaları, 5’li bir görüşmeye bu konular hakkında anlaşmaya vardıktan sonra gitmelerinin daha sağlıklı olacağını belirtti.

Doç. Dr. Yücel Vural ise 2016’nın her ne kadar Kıbrıs Türk tarafının altını çizdiği bir takvim gibi görünse de Kıbrıs Türk tarafının dışındaki aktörlerin takvimi bu şekilde görmediklerini belirtti. Doç. Dr. Vural, iki lider arasında mülkiyet meselesi, toprak meselesi, garanti meselesi gibi konuların halledilmedikçe 2016 gibi bir takvime sahip olmanın iki taraf için de ciddi sıkıntılar yaratabileceğini söyledi. Ayrıca Doç. Dr. Vural Kıbrıs Sorunu’nun Genel Sekreter Ban Ki-moon’un görev süresine endeksli olduğunu düşünmediğini açıkladı. Doç. Dr. Vural kamuoyunun çok önemli olduğunu ve süreç boyunca yaşanan gelişmelere göre şekillenip farklılık gösterebileceğinin de altını çizerek, bu süreçte hayır diyenlerin bile sürece dahil olmalarının önemli olduğunu söyledi.

Program moderatörlerinden Dr. Okan Dağlı da Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın açıklamalarında hem doğal bir takvimden söz ettiğinin hem de bazı konuların bitirilemeyeceği ve 2017’ye kalabileceğinden bahsettiğinin altını çizdi. Dr. Dağlı iç meseleler çözülmeden gidilecek 5’li bir konferansın zayıf olarak görünen tarafları üzerinde ciddi baskı yaratabileceğini belirtti. Programın  devamında Kıbrıs müzakerelerinde tarafların tutumları, Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk tarafı arasında anlaşılması gereken önemli konuları, kamuoyunun ve sivil toplum örgütlerinin sürecin içindeki rolü, tartışılan konular arasında yer buldu.

Salamis Tartışmaları programının söz konusu bölümü 25 Ekim 2016 Salı günü, 21:00 – 21:45 saatleri arasında, Kanal SİM’de yayınlanacaktır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.