1. YAZARLAR

  2. Ejder Aslanbaba

  3. Savunmasızlar
Ejder Aslanbaba

Ejder Aslanbaba

Milletvekili
Yazarın Tüm Yazıları >

Savunmasızlar

A+A-

Toplum olarak zorlu günlerden geçtiğimizi defalarca dile getirdim. Dün gece bir genç kızımız için tek yürek olduk. Tedavisi için herkes katkı koydu. Bu çok anlamlı ve gurur vericiydi. Halkımız her şart ve durum da kenetlenerek çözüm üretiyor. İşte bu bulunmaz bir özellik. Ekonomik sıkıntılara rağmen duyarlı olabilmek, herkesin harcı değildir. Halkımız yüreğini ortaya koydu. Fakat manşetlerde toplumun bazı kesimleri kendilerini kaybetmiş durumda. Toplum huzurunu tesis etmek yerine, bir kaos ortamı yaratılmaya çalışılıyor. Kaos ortamının kime ne faydası var? Elbette bazıları bu durumdan faydalanacak ancak müzakerelerin son noktasında, toplum olarak içte birlik ve beraberliği en fazla korumamız gereken bir dönemdeyiz. Bu unutulmamalıdır. KKTC tarihini neredeyse baştan yazıyor. Toplumsal bütünlük içerisinde dış etkenlere karşı direnç gösterebilir ve geleceğimizi hak ettiğimiz ölçülerde kurabiliriz.

Şayet birileri bir şeylerin yolunda gitmediğini düşünüyor ise neden çözüm üreterek ortaya çıkmıyor? Mevcut düzenin bir parçası olmak yerine, kendi düzenini kurmak isteyenlerin topluma fayda sağlayacaklarını düşünmüyorum. Üreten her şart ve ortam da üretir. Mevcut düzenin aksaklıkları var ise parçalamak yerine, eksikleri tamamlamak hepimizin menfaatine olur. Son zamanlarda aşırıya kaçan polisiye olaylarını göz ardı edemeyiz. Maalesef çocuklardan sonra yaşlılar tehlike altında. Yaşlı bir kadının başına gelenler akıl almaz. Saatlerce işkenceye maruz kalan kadının fiziki yaraları kadar ruhsal yaraları da eminim tahmin edilemeyecek boyutlardadır. Çocuklardan sonra yaşlılar….. Her ikisinin de ortak özelliği savunmasız ve kendini müdafaa güçleri yoktur. Bu hastalıklı durum toplumun içinde dolaşmaya devam etmemeli. Toplum güvenliğinden sorumlu tüm kurul ve kuruluşlar kırmızı alarma geçmeli. Şuan bu gibi suçlardan yargıda bulunanların cezaları caydırıcı olmalıdır. Taciz ve tecavüz konularının bir özrü ya da hafifletici nedeni olamaz. Çocuklardan sonra yaşlılara uzanan bu çirkinlik kabul edilebilir gibi değil. Küçük Mustafa’nın başına gelenler hala etkilerini devam ettirirken, yaşlı bir bayana üç kişinin hayvanların bile tenezzül etmeyeceği bir biçimde zarar vermeleri akıl almaz. Bu tür vakaların önünü kesecek tek şey, yargının Mustafa ve diğer olaylarda vereceği hükümlerdir.

Evlerimizde güvenlik önlemlerini almayı ihmal etmemeliyiz. Herhangi şüpheli bir durumda polisi aramaktan çekinmemeliyiz.  Fakat en önemlisi toplum olarak sadece evimizdeki güvenliği değil, yakın çevremizi de dikkate almalıyız. Yaşanan bu olayların nedenleri yetkililer tarafından elbette araştırılacaktır.  Yapılan çalışmaların neticesinde de önlemler ivedilikle alınacaktır. Toplumsal refahımız için yılmadan usanmadan tekrarlayacağım “birlik ve beraberlik” mesajı olacaktır. Engelleri ve sorunları ancak bu şekilde aşabiliriz. Ortak hedefimiz daha güzel günler ise el ele yürümeliyiz. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.