1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. "Sayın Gürler’in açıklamasının yasal dayanağı nedir?"
"Sayın Gürler’in açıklamasının yasal dayanağı nedir?"

"Sayın Gürler’in açıklamasının yasal dayanağı nedir?"

Toparlanıyoruz Hareketi yazılı bir açıklmama yaparak Polis Müdürü Pervin Gürler'in basında yer alan "pankart açma" beyanı ile ilgili olarak Polis Genel Müdürlüğü’ne bir dilekçe verdiğini duyurdu

A+A-

Toparlanıyoruz Hareketi'nin açıklaması şu şekilde:

Polis Genel Müdürü Pervin Gürler’in; basında yer alan dünkü açıklamasına tepkiler sürerken; Toparlanıyoruz Hareketi; tepkisini somutlaştırarak; bu açıklamanın yasal dayanaklarını sorguladığı bir dilekçeyi Polis Genel Müdürlüğü’ne verdi.

Toparlanıyoruz Hareketi tarafından yapılan açıklamada; halkın demokratik haklarının güvencesi olması gereken, yetki ve sorumlulukları yasalarca belirlenen Polis Genel Müdürlüğü’nün, “bize göre ifade özgürlüğü ile bağdaşmayan bu beyanlarının yasal dayanağı nedir halka açıklanmalıdır” denildi.

Toparlanıyoruz Hareketi; bir süre önce de, 15 Kasım’da gerçekleşen pankart eyleminde gösterilen yaklaşımın kabul edilemez olduğunu belirten bir açıklama yapmıştı.

Dün gündeme gelen beyanı takiben; tepki açıklaması ile yetinmeyerek, hem pankart eyleminin sonrasında ne gibi işlemlerin başlatıldığını hem de dünkü beyanın yasal dayanaklarını soran bir dilekçeyi Polis Genel Müdürlüğü’ne veren Toparlanıyoruz Hareketi’nin sorduğu bazı sorular şöyle:

  • Polis Örgütü hangi yasaya ve/veya hangi yasal düzenlemeye dayanarak pankart açılıp açılmaması konusunda izin verilmeyeceğine karar vermiştir?
  • Açıklamada bahsedilen ve “adil ve tarafsız davranmayan polislerle” ilgili başlatılan “gerekli işlem” nedir?
  • Bahsi geçen; “.. Polis mensupları hakkında başlatılan işlemlerin” , 15 Kasım törenlerinde meydana gelen olaylarla ilişkisi var mıdır?

İfade özgürlüğünün temel insan haklarından biri olduğunu da vurgulayan Toparlanıyoruz Hareketi; dilekçeye verilecek cevabın da toplumla paylaşılacağını belirterek; hukuka uygun olmayan her durumda herkesi yasal haklarına sahip çıkmaya çağırdı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.