1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Schoepff, AB Koordinasyon Merkezi’ni ziyaret etti
Schoepff, AB Koordinasyon Merkezi’ni ziyaret etti

Schoepff, AB Koordinasyon Merkezi’ni ziyaret etti

Almanya’nın Lefkoşa Büyükelçisi Nikolai von Schoepff, Başbakanlık Avrupa Birliği (AB) Koordinasyon Merkezi’ni ziyaret etti.

A+A-

Almanya’nın Lefkoşa Büyükelçisi Nikolai von Schoepff, Başbakanlık Avrupa Birliği (AB) Koordinasyon Merkezi’ni ziyaret etti.

Geçtiğimiz günlerde Schoepff’un daveti üzerine, AB Koordinasyon Merkezi Başkanı Kudret Akay ile gerçekleşen görüşme sonrasında, Büyükelçi Schoepff, AB Koordinasyon Merkezi’ni ziyaret ederek, merkez çalışmaları hakkında yapılan sunumu izledi.

AB Koordinasyon Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Schoepff’e ziyaretinde, 2003 yılında kurulan merkezin, temel görevi olan Avrupa Birliği ile gerçekleştirilen her türlü temasın gerek Avrupa Komisyonu bünyesindeki TAIEX (Teknik Yardım ve Bilgi Değişim Ofisi), gerekse AB kurumları ve onların işbirliği içerisindeki diğer kuruluşlarla (UNDP-PFF/BM Kalkınma Programı-Gelecek için Ortaklık) olan koordinasyonun ve izlemenin sağlanması görevi, ayrıca AB ile yürütülen mali yardım ve AB uyum çalışmaları hakkında bilgi aktarıldı, Kıbrıs Türk tarafının Avrupa Birliği’nden beklentileri dile getirildi.

Gerçekleştirilen sunum sonrası Başbakanlık AB Koordinasyon Merkezi Başkanı Kudret Akay; mali yardımın daha da derinleşip, yaygınlaşmaya ihtiyacı olduğunu vurguladı. Akay, Yeşil Hat Tüzüğü’nde ise yapılacak bazı düzenlemeler ile Kıbrıs Türk ekonomisine olumlu katkı yapılabileceğini belirtti.

AB uyum çalışmaları konusunda, AB yardımlarının ve teknik desteğin artırılması gerektiği üzerinde duran Akay, Almanya’nın, 4 milyon Türkçe konuşan nüfusu ile, KKTC için AB’nin en önemli üye ülkelerinden biri olduğunu belirtti.

AB Koordinasyon Merkezi uzmanlarının katılımı ile süren görüşmede, AB çerçevesi içerisinde Almanya ile ilişkilerin geliştirilmesi ve benzeri konular hakkında değerlendirmeler yapıldı.

Almanya’nın Lefkoşa Büyükelçisi Nikolai von Schoepff ve AB Koordinasyon Merkezi Başkanı Başkan Akay, başlatılan yararlı ilişkinin devamı konusunda mutabık kaldıklarını belirttiler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.