1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Schulz Anastasiadis’le biraraya geldi
Schulz Anastasiadis’le biraraya geldi

Schulz Anastasiadis’le biraraya geldi

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ile bir araya geldi.

A+A-

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ile bir araya geldi.

Rum Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleşen görüşme öncesi Schulz askeri törenle karşılandı ve başkanlık sarayındaki Makarios heykeline çelenk koydu.

Anastasiadis’le tokalaşarak basına poz veren ikili saat 9.45’te bir araya geldi.

Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından Anastasiadis ve Schulz basın açıklaması yaptı.

1459249209.jpg

ANASTASİADİS

Sözlerine Avrupa’daki terör olaylarından bahsederek başlayan Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Brüksel’deki bombalı saldırıdan dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve Belçika halkına destek ve dayanışma duygularını bildirdi.

Schulz’la faydalı bir görüşme yaptıklarını dile getiren Anastasiadis, Schulz’a Kıbrıs sorununun çözümüne verdiği destekten dolayı teşekkür ederek, Kıbrıs’ta bulunacak bir çözümün AB kural ve prensipleriyle uyumlu olması gerektiğini ifade etti.

Anastasiadis, Türkiye’nin AB’ye karşı yükümlülüklerini yerine getirmesinin Türkiye’nin AB yolunda ilerleme kaydetmesini sağlayacağından da bahsederek, “Biz Türkiye’nin üyelik sürecinin ilerlemesini herkesten fazla istiyoruz” şeklinde konuştu.

Mülteci göçlerinin Türkiye’nin AB üyelik süreciyle ayrı değerlendirilmesi ve ilişkilendirilmemesi gerektiğini de yineleyen Anastasiadis, bunu Avrupa Konseyi Başkanı’nın Kıbrıs ziyareti sırasında da belirttiğini, Türkiye’nin “Kıbrıs Cumhuriyeti” ile ilgili ek protokollerin hayata geçirilmesi de dahil yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini kaydetti.

1459249421.jpg

SCHULZ

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz da, Anastasiadis’in Brüksel saldırısıyla ilgili sözleri için minnettar olduğunu söyleyerek, görüşme sırasında bilgi sahibi oldukları uçak kaçırma olayıyla ilgili olarak Anastasiadis’in yürüttüğü kriz yönetiminin başarılı olduğunu ve olayın zararsız şekilde sona ereceğine olan inancını dile getirdi.

Schulz, konuşmasında, AB içerisindeki birçok sorunun en önemlilerinden birinin de Kıbrıs sorunu olduğunu ifade ederek, Kıbrıs’ta -AB içerisinde stratejik önemli bir yeri olmasından dolayı- bulunacak bir çözümün tüm bölgede sabitleyici bir rol üstleneceğini vurguladı.

Devam eden müzakere sürecine tam destek verdiklerini belirtip, bunun eşsiz bir şans olduğunu hatırlatan Schulz,  müzakerelerin Kıbrıslıların yürüteceği bir süreç olduğunun da bilinmesini istediğini, Kıbrıs’a geliş nedeninin detaylara inilen ve daha da zorlaşan süreci daha iyi görüp anlamak olduğunu bildirdi.

Geçen yıl içinde Kıbrıs sorununda inanılmaz büyük ilerlemeler kaydedildiğini, bundan 2 yıl önce böylesi bir ilerlemeyi kimsenin tahmin edemeyeceğini de kaydeden Schulz, seçimler öncesi Rum parlamentosuna hitap edecek olmanın da kendisi için onur olacağını sözlerine ekledi.

1459249208.jpg

ANASTASİADİS’TEN UÇAK KAÇIRMA YORUMU: “SORUN, HER ZAMAN BİR KADINDIR”

Gazetecilerin Mısır Havayollarına bağlı uçağın kaçırılıp Larnaka’ya indirilmesi konusunda yorum istemesi üzerine Anastasiadis, uçaktaki 49 yolcunun serbest bırakıldığını, olayın terörle bağlantısı olmadığını öğrendiklerini söyledi.

Gazetecilerin “Yani olayın bir kadın için gerçekleştiğini kabul ediyorsunuz?” şeklindeki sorusuna Anastasiadis “Zaten sorun her zaman bir kadındır” şeklinde esprili bir yanıt verdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.