1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Şehitler, Tekke Bahçesi’nde düzenlenen törenle anıldı
Şehitler, Tekke Bahçesi’nde düzenlenen törenle anıldı

Şehitler, Tekke Bahçesi’nde düzenlenen törenle anıldı

“18 Mart Şehitleri Anma Günü” dolayısıyla Lefkoşa Tekke Bahçesi Şehitliği’nde bu sabah saat 09.00’da anma töreni düzenlendi.

A+A-

Protokol sırasına göre çelenklerin şehitliğe sunulması, Saygı Duruşu, Saygı Atışı, İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle başlayan törende, daha sonra Lefkoşa Kaymakamı Alkan Değirmencioğlu, Şehitlik Özel Defterini imzaladı.

Törende Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Genel Sekreteri ve Şehit Kızı Seyhan Cambaz ile I. Piyade Alay Komutanlığı’ndan Piyade Üsteğmen Orhan Çakaloğlu birer konuşma yaptı.

Tören, şehit kabirlerinin ziyaret edilmesi ile sona erdi.

DEĞİRMENCİOĞLU

Lefkoşa Kaymakamı Alkan Değirmencioğlu, Şehitlik Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. yıldönümünde Anadolu’nun sonsuza kadar Türk vatanı olmasını sağlayan, destansı zaferin yaratıcılarını andığımız bu anlamlı günde Çanakkale Deniz ve Kara Savaşları, yüreklerinde Allah ve vatan sevgisi ile düşmana gözünü kırpmadan saldıran, kanı, canı pahasına vatan topraklarını savunan, yüz binlerce şehit veren, binlerce ton bomba ve merminin altında korkusuzca duran, dünyanın hayranlığını kazanan, harikalar yaratan; Çanakkale Müstahkem Mevki Komutanı Cevat Paşa’nın ‘Geçemediler, Geçemeyecekler…Çanakkale geçilmez’ sözünü vatan toprağına canı pahasına süngüsü ile yazan, 19. Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal’in dünya savaş literatürüne geçen ‘Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum!’ konutunu tereddütsüz yerine getiren, mevcudunun tamamına yakınını şehit veren 57. alayın kahramanlığını unutmak mümkün değildir.

18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. yıldönümünde, Anadolu’nun sonsuza kadar Türk vatanı olmasını sağlayan, destansı zaferin yaratıcıları olan kahraman Mehmetçikleri, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve tüm Çanakkale Şehitleri’ni bir kez daha minnet ve şükranla anar, manevi huzurlarında saygı ile eğilirim. Ruhları şad olsun”

CAMBAZ

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Genel Sekreteri ve Şehit Kızı Seyhan Cambaz konuşmasında, Anadolu’yu yurt bilen Türk ulusunun bu toprakları vatan yapabilmek için savaşlarda on binlerce evladını şehit verdiğini, Anadolu topraklarının kanla sulanarak vatan yapıldığını kaydetti.

Kıbrıs Türk halkının da kanla ve canla vatan yapılan toprakları korumak için bir asırdan fazla özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi ile ulusal davasını en zor koşullara rağmen yürüttüğünü söyleyen Cambaz, Kıbrıs Türk halkının elde ettiği özgürlük ve bağımsızlık sonucu kurulan KKTC’nin temel değerlerinin en üst seviyesini şehitlerin oluşturduğunu vurguladı.

Cambaz, “Şehitlerimizin aziz hatıraları önünde bir kez daha ant içeriz ki kurulan devletimiz sonsuza dek yaşatılacak ve genç kuşaklara da bu değere sahip çıkmaları yönünde her türlü çabayı göstereceğiz” dedi.

ÇAKALOĞLU: “ÇANAKKALE EN MÜSTESNA ZAFERLERDEN BİRİ”

Birinci Piyade Alay Komutanlığından Üst Teğmen Orhan Çakaloğlu da konuşmasında, 100 yıl önce bugün Çanakkale’de dünyanın en kuvvetli ordusu kabul edilen ordunun Türk sularına gömüldüğünü, Atatürk’ün dünyaya komutanlık sanatını öğrettiğini, toprakların kanla yıkanıp düşmandan temizlendiğini ifade etti.

Çanakkale Zaferi’nin Atatürk’ün “size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum” dediği emsali olmayan bir vatan sevgisinin göstergesi olduğunu belirten Çakaloğlu, “Fedakarlık ruhu, millet ve vatan sevgisi abidesi, İstiklal Savaşı’nın başlangıcı, Atatürk’ün doğuşudur” dedi.

Kıbrıs’ın da her köşesinde şehit kanı, Türk eseri bulunduğunu söyleyen Çakaloğlu, Kıbrıs’ta Rum-Yunan ikilisinin başlattığı kanlı saldırılarda Türklerin şehit edildiğini, Kıbrıslı Türklerin yıllarca dişiyle, tırnağıyla var olma mücadelesi verdiğini anlattı. Çakaloğlu, 20 Temmuz 1974’te Mücahit ve Mehmetçiğin omuz omuza savaşıp buna son verdiğini belirtti.

Şehitleri unutmadıklarını ve unutmayacaklarını söyleyen Çakaloğlu, “Sizleri ve bıraktığınız eserleri yaşatacağız” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.