1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Sennaroğlu: "Deli Dana hastalığı ülkemizdeki sığırlarda yoktur"
Sennaroğlu: "Deli Dana hastalığı ülkemizdeki sığırlarda yoktur"

Sennaroğlu: "Deli Dana hastalığı ülkemizdeki sığırlarda yoktur"

Önder Sennaroğlu, Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde ki iki hastaya Deli Dana ön tanısı konulması ve sonrasında hastalardan birinin vefat etmesi üzerine bir açıklama yayınladı.

A+A-

Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde ki iki hastaya Creutzfeldt-Jacob (Deli Dana) ön tanısı konulması ve sonrasında hastalardan birinin vefat etmesi üzerine bir açıklama yayınladı. Bakan Sennaroğlu yaptığı açıklamada, hastanede Deli Dana ön teşhisi konan ve vefaat eden hastadan kesin tanı için beyin dokusunun ilgili merkeze gönderilmek üzere alındığını vurgulayarak, sonucun kesinleşmemiş olmasına karşın halkımızın endişelerini gidermek için açıklama ihtiyacı duyduğunu belirtti. Sennaroğlu, Deli Dana hastalığının ülkemizdeki sığırlarda bulunmadığını vurguladığı açıklamasında, hastalığın klinik olarak ülkemizdeki sığırlarda tespit edilmediğini ve söz konusu hastalığa neden olan et, kemik ve kan unu gibi mamüllerin ithalatının ülkemizde 2001 yılından beri yasak olduğunu ifade etti. Bakan Sennaroğlu, halkımızın içini rahat tutmasını isteyerek, panik yapacak hiç bir neden olmadığının altını çizdi ve gerekli her türlü araştırmayı yapmakta olduklarını kaydetti.

“HASTALIK ANCAK 10-20 YILDA ORTAYA ÇIKAR”

Bakan Sennaroğlu, yaptığı açıklamada ülkemizde Deli Dana hastalığının sığırlarda klinik olarak görülmediğini belirterek, yıllardır ülkemizde canlı hayvan ithalinin yasak olduğunu da anımsattı. Sennaroğlu, hastalığın prion proteinine bağlı olduğunu belirterek, bu etkenin uzun sürede hastalığa yol açtığını ve ancak 10 – 20 yıl içerisinde ortaya çıkabilecğini belirtti. Sennaroğlu, bu nedenle Deli Dana önteşhisi almış hastaların geçmiş yıllar içerisinde hastalığın görüldüğü ülkelerdeki ürünlerden tüketmiş olma ihtimali üzerinde durdu. Sennaroğlu, Deli Dana hastalığının canlı hayvalardan birbirine bulaşmadığını belirterek, hastalığı taşıyan hayvanlardan elde edilmiş et, kemik ve kan unu gibi hayvan yemlerine katılan ürünlerin hastalığa neden olduğunu ve söz konusu mamüllerin AB ile eş zamanlı olarak 2001 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla ülkemize girişinin yasaklandığını vurguladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.