1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Sennaroğlu: “Hellim güven artırıcı önlemler çerçevesinde çözüme kavuşturulmalı”
Sennaroğlu: “Hellim güven artırıcı önlemler çerçevesinde çözüme kavuşturulmalı”

Sennaroğlu: “Hellim güven artırıcı önlemler çerçevesinde çözüme kavuşturulmalı”

Sennaroğlu, Kouyialis’in açıklamasını talihsiz ve kabul edilemez olarak değerlendirerek, Sayın Kuyalis’in, Kıbrıs’ın kuzeyinde etkin ve fiili bir denetimlerinin olamayacağı gerçeğini kabul etmemekte ısrar ettiğini söyledi.

A+A-

Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, Rum Tarım, Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanı Nikos Kouyalis’in basında yer alan Hellimin “Menşe İsmi Korumalı Ürün “ olarak Avrupa Birliği’nde tescil edilmesinin tüm Kıbrıslıların menfaatine olduğunu belirten ve AB’ne gönderdikleri Hellim dosyasında “Hellimin üretildiği yerin, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin hakimiyeti altında olan tüm bölgeler olduğu” tanımını içerdiği belirtilen açıklamasına yanıt verdi. Sennaroğlu, hellimin denetimi konusunda yetkinin sadece Rum tarafında olacağı ve Kıbrıslı Türk hellim üreticilerini de denetleyeceğini öngören bir çözüm şeklinin kabul edilemez olduğunu ifade etti.

“KUYALİS KIBRIS’IN KUZEYİNDE ETKİN VE FİİLİ BİR DENETİMLERİNİN OLAMAYACAĞI GERÇEĞİNİ KABUL ETMEMEKTE ISRAR EDİYOR.

Sennaroğlu, Kouyialis’in açıklamasını talihsiz ve kabul edilemez olarak değerlendirerek, Sayın Kuyalis’in,  Kıbrıs’ın kuzeyinde etkin ve fiili bir denetimlerinin olamayacağı gerçeğini kabul etmemekte ısrar ettiğini söyledi.

Bakan Sennaroğlu, Kıbrıs Rum tarafının her iki halkın ortak kültürel ve ekonomik ürünü olan hellimin tescilini siyasi bir malzeme olarak kullanmaya devam ettiğini belirtti. Bu yaklaşımın 11 Şubat 2014 tarihli Ortak Açıklama’nın ruhuna da aykırı olduğunu da belirten Sennaroğlu, Rum tarafının diplomatik savaş çerçevesinde hellim konusunu egemenlik meselesi yaparak Kıbrıs Türk hellim üreticilerine Rum tarafının kendi çözümünü ve egemenliğini zorla kabul ettirmeye çalıştığını ifade etti.

“HELLİM KONUSU GÜVEN ARTIRICI ÖNLEMLER ÇERÇEVESİNDE ÇÖZÜME KAVUŞTURULMALI”

Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, Kıbrıs Türk tarafının hellimin tescil konusunun güven artırıcı önlemler çerçevesinde çözüme kavuşturulmasını desteklediği belirtilerek, bu anlayışla varılacak bir sonucun ortaklık anlayışını da cesaretlendireceğini ve Ada’da bir anlaşmaya varılmasına yardımcı olacağını kaydetti. Sennaroğlu, Hellimin denetimi konusunda yetkinin sadece Rum tarafında olacağı ve Kıbrıslı Rum hellim üreticileri gibi Kıbrıslı Türk hellim üreticilerini de denetleyeceğini öngören bir çözüm şeklinin Kıbrıslı Türkler tarafından kabul edilmesinin mümkün olmadığını vurguladı. Sennaroğlu açıklamasında, Hellim’in AB’de tescil edilmesinin, ancak, AB ile işbirliği içerisinde Kıbrıslı Türklerin de dahil olacağı ortak bir çözümle sonuçlanması gerektiğinin altı çizildi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.