1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Sertoğlu: “Çıktığımız yoldan asla geri dönmeyeceğiz”
Sertoğlu: “Çıktığımız yoldan asla geri dönmeyeceğiz”

Sertoğlu: “Çıktığımız yoldan asla geri dönmeyeceğiz”

Yirmi sekiz sendikanın yer aldığı Sendikal Platform, Kıbrıs Türk futbolunun dışa açılımı konusunda başlattığı çalışmalar nedeniyle Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF)’ye destek belirtti.

A+A-

KTFF binasındaki görüşmede konuşan Federasyon Başkanı Hasan Sertoğlu, “Çıktığımız yolda engellemek isteyenler, 1950-1960’lardan kalma her tür taktiği uyguluyor  ancak asla geri dönmeyeceğiz” dedi.

KTFF’yi engellemek isteyenlerin “karalama, yalan, parayla adam tutma, tetikçiler tutup televizyonlarda yalan yanlış konuşmalar yaptırma” yöntemlerini uyguladığını savunan Sertoğlu, “Bu çıktığımız yolda Kıbrıslı Türklerin ne kadar büyük bir desteğini aldığımızı son iki üç gündür görüyoruz. Sendikal Platform’un desteği de bizim için çok önemli” dedi.

KTFF’nin Kıbrıs Türk gençliğinin uluslararası alanda futbol oynayabileceği bir çözüm modeli yaratmaya çalıştığını kaydeden Sertoğlu, “Bu çözüm modelinden başka bir model kesinlikle olmadığını, geçtiğimiz 4 yıl içerisinde 100’ün üzerinde kişiyle, hukukçularla görüştükten sonra gördük; sonra bu yola çıktık” diye konuştu.

KTFF’nin girişimine kaşı çıkanların savunduğu tek yolun “mevcut  düzenin devamı” olduğunu kaydeden Sertoğlu, “Kıbrıs Türk insanının dünyaya yüzünü dönememesi, tükenmesi onların hiç umurunda değil” dedi.

Mevcut düzenin sürdürülebilir olmadığını  belirten Sertoğlu, “Bu düzen böyle devam ettiği sürece 3-5 yıl içerisinde memlekette yaşayan Kıbrıslı Türk’ü parmakla gösterme durumuna düşebiliriz. Bu bize yakışan bir durum değil. Biz bize yakışanı yapmaya karar verdik ve bu yola çıktık” dedi.

ELCİL

Sendikal Platform adına konuşan Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil de, KTFF’nin girişimini Kıbrıs Türk toplumunun varoluş kavgasının bir parçası olarak gördüklerini ifade etti.

Kıbrıs Türk toplumunun ayakta durabilmek için Rum şovenizmine karşı silaha sarıldığını kaydeden Elcil, “Süreç içerisindeki gelişmelere baktığımız zaman, maalesef toplumumuza dikenli teller, duvarlar, askeri nöbet noktaları ile kapatılıp bunun ilelebet gitmesiyle ilgili bir politika çizildi” dedi.

Kıbrıs Türkü’nün dünya ile bütünleşme talebinin her zaman göz ardı edildiğini savunan Elcil, “Bizim politikacılarımız toplumumuzu izole edip, bundan siyaseten nemalanmak için siyaset ürettiler” dedi.

KTFF’nin girişimini engelleme çalışmalarının Kıbrıslı Türklerin uluslararası antlaşmadan doğan haklarını kullanmasının önüne geçme olduğunu söyleyen Elcil, “Uluslararası haklarımızı kullanmakla ilgili niyetimizi ortaya koymamıza rağmen, maalesef bunun bu güne kadar gerçekleştiremedik. Hep politikacılar bunun önüne geçti” ifadelerini kullandı.

Elcil, “KTFF’nin bu girişken davranışı, uluslararası antlaşmalardan kaynaklanan haklarımızı talep etme, kullanmadır.. .KTFF’nin gösterdiği duruşu toplumsal bir dik duruş olarak görüyoruz ve sonuna kadar destekliyoruz” diye ekeldi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.