1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Seyrüsefer harcı kaldırılıyor!
Seyrüsefer harcı kaldırılıyor!

Seyrüsefer harcı kaldırılıyor!

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst BRT’de Yeni Gün Haber’e konuk oldu.

A+A-

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, tatil öncesi seyrüseferle ilgili yasanın Meclis'e sunulacağını söyledi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst BRT’de Yeni Gün Haber’e konuk oldu. Ülke gündemi ve bakanlığının faaliyet alanına ilişkin soruları yanıtlayan Dürüst, yarım kalan projelerin bir an önce tamamlanması için çalışmalara başlandığını ifade etti.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Dürüst, istimlakla ilgili bazı sorunların yaşandığı “Lefkoşa Çevre Yolu ve Güzelyurt-Lefke yolunun” öncelikli işleri arasında olduğunu vurguladı. Dürüst, “Bugünden itibaren ağır giden Güzelyurt- Lefke ve Lefkoşa çevre yolunun yargıya bırakılmadan kaynakla çözülecek bir olaydır. İlgilileri makamıma çağırarak çok hızlı şekilde bu sorunlara nasıl çözüm bulabileceğimizi konuşacağız. Bunu aşarken de vatandaşımızın tapulu arazisinin hakkını da vermeliyiz” dedi.

“Aydınlatılmamış çift şerit yol kalmamalı” diyen Dürüst, hız kameralarından elde edilen gelirin de proje ve program çerçevesinde yolların iyileştirilmesine harcanması için çaba harcayacaklarını kaydetti.

Bakan Dürüst, günde 45-50 bin aracın kullandığı Gönyeli Çemberi’nde yaşanan tıkanıklığın giderilmesi için, teknik heyetlerin vereceği kararlar çerçevesinde en kısa sürede proje ihalesine çıkılacağını vurguladı.

Dürüst, “Avam proje anlamında elimizde bazı çalışmalar var ama daha öteye götürülmedi. Avam projeleri iyileştirilerek proje çizimi ihalesini sonuçlandırmamız gerekecek o noktada çalışıyoruz. Yonca mı olur başka şey mi olur uzmanlar karar verecek” diye konuştu.

1464008340.jpg

SEYRÜSEFER HARÇLARI

Seyrüsefer harçlarının akaryakıta yansıtılması çalışmalarına da değinen Dürüst, akaryakıtta ciddi bir zamma neden olacak bir çalışma yapılmadığını söyledi.

Dürüst, “Seyrüsefer harcını kaldıracağız. Amacımız belli dönemlerde gidip toplu para vermenin veya veremeyip aracının kayıtsız noktaya düşmesinin önüne geçmektir. Akaryakıt zammıyla ülkedeki bütün sektörlerin etkileneceği bir şeye de zaten müsaade etmeyiz. Yasal bir çalışma olacak, Meclis’de tartışarak hayata geçireceğiz. Tatil öncesinde yasayı meclise sunacağız” dedi.

Bakan Dürüst, Ercan Havalimanı’ndaki inşaatın denetiminin her aşamada yapıldığını, son dönemde inşaat hızının da arttığını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.