1. YAZARLAR

  2. Ahmet Tolgay

  3. Sezaryen, kürtaj ve tecavüz…
Ahmet Tolgay

Ahmet Tolgay

Kıbrıs Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Sezaryen, kürtaj ve tecavüz…

A+A-

  * Onlara “tasarruf yapınız” dedik, tasarrufu KKTC’den bir harf eksilterek yaptılar. Kafaları da fena karıştırdılar.

   * “KTC” demenin, “ABC” demek kadar kolay olacağını düşünmüşler!..

   * BES (Belediye Emekçileri Sendikası) Lefkoşalılardan destek istedi. Lefkoşalılar da BES’ten destek istiyor. Lefkoşa’da yaşam bir türlü toparlanamıyor!.. Lefkoşalı kentine nasıl tutunup yaşayacak?!..

   * Cumhuriyet Meclisimiz hafta içinde yine aksiyon kazandı. Ama pozitif yönde değil, negatif yönde.

   * Dikmen çöplüğü kapatıldı. Açılış töreni yapılmamıştı ama, kapanış için tören gerekirdi. Az çektirmedi bize çünkü…

   * İçimizde ne kadar fay hattı varsa hepsi de kırıldı. Depremleri yaşıyoruz!..

   * Yazın girişiyle birlikte orman yangınları da tam gaz başladı. Biraz kül, biraz duman o biziz işte!..

   * Kıl olurum şu söze: “Kimliği belirsiz kişiler yine çaldı!..” Adam hırsızlığa çıkarken kimliğini de mi deklare edecek yani?.. 

   * Gazetelerimizde iç politikamıza dair yayınlar şiddetini gittikçe artırıyor. Barış gazeteciliğini hep dışa karşı değil, biraz da içe karşı yapabilsek diyorum.

   * Hıyar hıyarlığını gösterdi. Fiyatı 20 kuruşa kadar düşünce maliyetlerini karşılayamayan üreticisini iflas ettirdi.

   * Venediklilerin inşa ettiği kanalizasyonlar hâlâ sapasağlam dururken, bizim 21’nci yüzyılda inşa etmekte olduğumuz kanalizasyonlar çökme dahil bir yığın fire vermekte.

   * İkinci Cumhurbaşkanımız Mehmet Ali Talat Kıbrıslı Türklerin Tayyip Bey’i sevdiğini söyledi. Mehmet Ali Bey herhalde KADEM’e özenip o konuda anket yaptı.   

   * Meteorolojiye göre bizi korkunç sıcak bir yaz bekliyor. Şemsiyelerinizi kış geldi diye dolaba kaldırmayınız. Ölümcül güneş ışınlarına karşı da gerekli…

   * Şemsiye bizi güneşin ışınlarına karşı korur da, güneşin sıcağına karşı nasıl koruyacak? Klimalarımızı da yanımızda taşıyamayız ya!..

   * Ha, şemsiye bir de politikacılara ve sahneye çıkanlara gerek her zaman: Fırlatılan tezahürat objelerine karşı… Şemsiye günümüzde, özellikle yumurta ve domates yağmurlarında vazgeçilmez bir koruyucuya dönüştü.

   * Türkiye televizyonlarındaki diziler hep sezon finali yaptılar. Bizim ülkemizdeki korku ve huzursuzluk dizileri ise sezon finali yapmadan berdevamdırlar!.. 

   * Türkiye’de sezaryen ve kürtaj yasaklanırsa, sezaryen ve kürtaj ihtiyacındaki bayanlar acaba KKTC’ye mi akın edecekler? Tüp bebek dalgasından daha büyük bir dalgayla karşı karşıya olduğumuz anlaşılıyor.

   * Türkiye’nin sayın sağlık bakanı “tecavüze uğrayan kadınların çocuklarına devlet bakacak” dedi. Bir tecavüz yetmez ki; “üç çocuk formülü” için en az üç tecavüz gerek!..Türkiye’nin nüfusunu çoğaltmak adına tecavüzlerden de mi medet umuluyor? Pes gayri!..    * Millet Türkiye’de sezaryen ve kürtajı konuşurken 3’ncü İstanbul köprüsü ihalesi sonuçlandı, kentsel dönüşüm yasası onaylandı, THY çalışanlarının grev hakkı kaldırıldı, ASELSAN’ın yüzde 51’i İsrail’e satıldı. İyi uykular Türkiye…

   * THY çalışanlarına getirilen grev yasağının esin kaynağı yoksa bizim KTHY’nin gümbür gümbür batması mı?.. 

   * Bakıyorum da bilgisayar can sıkıntısına karşı vazgeçilmez aygıta dönüştü. Mübarek aygıtın önüne oturanlar, zamanın nasıl akıp geçtiğinin farkına varamıyorlar. 

   * “Şu dünyada ne kadar çok insan, ne kadar az insaniyet var!..” Robert Zend.

   * Aşka dair: “Aşka uçma, kanatların yanar” (Sadi Şirazi) “Aşka uçmadıktan sonra kanatlar neye yarar?” (Mevlana) “Aşka vardıktan sonra kanadı kim arar?” (Yunus Emre)

   * Öğüt: Mevlana “emeksiz zengin olanın, kitapsız bilgin olanın, sermayesi din olanın rehberi şeytan olmuştur” der. Bu deyişte sınırsız öğütler gizli.

   * Temel’in dünyası: Temel fena halde âşık olduğu fettan kadına sorar: “Parayı mı tercih edersin, beni mi?” Kadın kıkırdayarak “fark etmez Temel’ciğim. Ben seni de, paranı da çok güzel harcarım” der. 

   * Ve şiir… Ömer Hayyam’dan rubai: “Kim demiş haram nedir bilmez Hayyam / Ben helali, haramı karıştırmam / Seninle içilen şarap helaldir / Sensiz içtiğim su bile haram.”

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.