1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Siber: “Basının toplum yaşamında gücü ve etkisinin önemi yadsınamaz”
Siber: “Basının toplum yaşamında gücü ve etkisinin önemi yadsınamaz”

Siber: “Basının toplum yaşamında gücü ve etkisinin önemi yadsınamaz”

Siber, basının; toplum yaşamında gücü ve etkisinin öneminin yadsınamaz olduğuna işaret ederek, doğru habercilik görevini başarıyla gerçekleştiren Kıbrıs Türk basınını ve her kademedeki çalışanının basın gününü kutladı.

A+A-

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, basının; toplum yaşamında gücü ve etkisinin öneminin yadsınamaz olduğuna işaret ederek, doğru habercilik görevini başarıyla gerçekleştiren Kıbrıs Türk basınını ve her kademedeki çalışanının basın gününü kutladı.

Siber, 11 Temmuz Basın Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Kıbrıs Türk basınının Kıbrıs’ta ilk Türkçe gazetenin basıldığı ve “Basın Günü” olarak kutlanılan günden bugüne Kıbrıs Türk halkıyla birlikte zorlu ve mücadelelerle dolu tarihi bir süreçten geçtiğini belirtti.

Basın Günü’nün, ülkede genel olarak basının geldiği noktaya, hedeflere, basın kuruluşları ile basın emekçilerinin sorunlarının gündeme taşınmasına ve çözüm arayışlarına vesile olması nedeniyle de önemli olduğunu ifade eden Siber, mesajında şunları kaydetti:

“Gazetecilerin mesleki hak ve çıkarlarının korunup geliştirilmesi, ekonomik ve sosyal refah düzeyinin yükseltilmesi daha özgür bir basın için bir gerekliliktir. Ülkede demokrasinin yerleşmesi, kökleşmesi ve ekonomik gelişmenin sağlanması için de basının bağımsız, çoğulcu ve özgür olmasının büyük önemi bulunmaktadır.

Basın kuruluşlarının ve basın çalışanlarının özgür ve ilkeli haberciliğin önüne geçebilecek tüm olumsuzlukların ve baskıların üstesinden geleceğine ve özellikle etik değerlerden asla  taviz vermeyeceğine inanıyorum.

Kamuoyunun ilkeli ve doğru habercilikle bilgilendirilmesi,  basınımıza olan güveni ve basının saygın bir kurumsal güç haline gelmesini sağlayacak, demokrasimizin güçlenmesinin, toplum yaşamının daha ileriye gitmesinin önünü açacaktır.

Yaşadığı tüm zorluklara rağmen meslek ilkelerinden taviz vermeyerek, doğru habercilik görevini başarıyla gerçekleştiren Kıbrıs Türk basınını ve her kademedeki çalışanını candan kutlarım.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.