1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Siber: "Biz Rumların haklarına saygılıyız onlardan da aynını bekliyoruz"
Siber: "Biz Rumların haklarına saygılıyız onlardan da aynını bekliyoruz"

Siber: "Biz Rumların haklarına saygılıyız onlardan da aynını bekliyoruz"

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır’ı kabul etti.

A+A-

Kabulde Dışişleri Bakanı Emine Çolak’da hazır bulundu.

TC Avrupa Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır kabulde yaptığı konuşmada, önceden de Sibel’i ziyaret etme ve yakından tanıma fırsatı bulduğunu belirterek, “şimdi de 64. Hükümetin bakanı olarak ilk ziyareti, boynumuzun borcu olarak KKTC’ye yapıyoruz” dedi.

2016’nın hem KKTC hem de TC için çok önemli gelişmeler beklenen bir yıl olduğunu ifade eden Bozkır, Kıbrıs sorununun çözümü açısından çok ileri bir aşamaya gelindiğini, TC’nin de AB’yle ilişkilerde yeni bir platforma ulaştığını kaydetti.

Bozkır, AB’yle yoğun temasların olacağı bir yıla girildiğini belirterek, bunun öncesinde KKTC yetkilileriyle görüş teatisinde bulunmayı ve sonrasında AB yetkilileriyle görüşmeyi uygun bulduğunu söyledi.

Bozkır, TC yetkililerinin iyi yıl dileklerini ileterek, TC olarak her zamanki gibi KKTC’nin yanında, arkasında olacaklarını vurgulayarak, “tüm arzularına ulaşmış bir Kuzey Kıbrıs” temenni eti.

SİBER

Meclis Başkanı Sibel Siber ise, 2016’da önemli gelişmeler yaşanmasını beklediklerini bu gelişmelerin olumlu olmasının da herkesin ortak arzusu olduğunu söyledi.

Kıbrıs Türk halkının yakın tarihinin hüzün ve acılarla dolu olduğunu anımsatan Siber, “tek arzumuz kendi kimliğimizle dünyadaki yerimizi almamızdır” dedi.

Rum Yönetimi Meclis Başkanı’nın zaman zaman açıklama yaptığını ve halkın kendisini susmakla eleştirdiğini söyleyen Siber, “Biz barış dili kullanmak istiyoruz hem kendi hem de Rumların haklarına saygılıyız onlardan da aynını bekliyoruz” dedi.

Siber, kendilerinin eşit haklara sahip azınlık hissetmeyecekleri bir çözüme hazır olduklarını yoksa nasıl olursa olsun bir çözüm beklentisi içerisinde olmadıklarını vurguladı.

Kıbrıs Türklerinin çözüm içerisinde de kendisini güvende hissetmek istediğini kaydeden Siber, “her zaman söylüyorum çözüm başka barış başka. Çözüm masada yapılır barışı halklar gönüllerinde yapar” dedi.
Siber, 2016’nın hem KKTC hem de TC için hayırlı bir yıl olmasını diledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.