1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Siber, Gagavuzya Cumhurbaşkanı Vlah’ı kabul etti
Siber, Gagavuzya Cumhurbaşkanı Vlah’ı kabul etti

Siber, Gagavuzya Cumhurbaşkanı Vlah’ı kabul etti

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Gagavuzya Cumhurbaşkanı İrina Vlah’ı kabul etti.

A+A-

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Gagavuzya Cumhurbaşkanı İrina Vlah’ı kabul etti.

Cumhuriyet Meclisi’nde saat 12’00’de gerçekleştirilen kabulde YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı İrfan Günsel de hazır bulundu.

Gagavuzya Cumhurbaşkanı İrina Vlah görüşmede yaptığı konuşmada, KKTC’de bulunmaktan memnuniyet duyduklarını kaydetti ve ülkesinde 3 ay önce gerçekleştirilen seçimlerde cumhurbaşkanı seçildiğini anlattı.

İŞ BİRLİĞİ VE TİCARET ÖNERDİ

KKTC ile Gagavuzya arasında iyi ilişkiler olduğunu ve bu ilişkilerin gelişerek devam etmesini istediklerini ifade eden Vlah, iki ülke arasında özellikle eğitim alanında iş birliği yapıldığını belirtti ve 100 civarındaki öğrencilerinin YDÜ’de eğitim gördüğünü dile getirdi.

Ekonomik alanda da KKTC ile iş birliği yapmayı istediklerini anlatan Vlah, Gagavuzya’da tarım sektörünün çok iyi olduğunu, şarap ürettiklerini ve bu konularda iş birliği ve ticaret için adım atılabileceğini vurguladı.

Vlah, Siber’i Gagavuzya’da ağırlamaktan memnuniyet duyacaklarını da kaydetti ve Siber’i Gagavuzya’ya davet etti.

SİBER, GAGAVUZYA’NIN İLK KADIN CUMHURBAŞKANI’NI KUTLADI

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber de Vlah’ın ziyaretinden memnun olduğunu belirtti ve hem Cumhurbaşkanı seçilmesinden hem de ülkesinin ilk kadın Cumhurbaşkanı olmasından dolayı Vlah’ı tebrik etti.

Gagavuzya ve KKTC arasındaki ilişkilerin gelişmesinden kendilerinin de memnuniyet duyduğunu dile getiren Siber, bu tür üst düzey temasların da önemini vurguladı.

Siber, turizm ve eğitim alanındaki ikili ilişki ve iş birliğinin ilişkilerin gelişmesine çok önem verdiklerini de dile getirdi.

KKTC’nin Kıbrıs sorununun bir parçası olduğunu, 50 yıldır devam eden Kıbrıs sorununun içinde yer aldıklarını dile getiren Meclis Başkanı Siber, çözüm müzakerelerinin yeniden başladığını kaydetti. Siber, müzakerelerin olumlu neticelenmesi, çözüme ulaşılması ve dünyada hak ettikleri yeri almaları temennisinde bulundu.

KKTC’nin turizm ve eğitim gibi değerleri olduğunu dile getiren Siber, Gagavuzya’nın güzellikleriyle KKTC’nin güzelliklerinin birleşmesi ve yararlı işler ortaya çıkmasını dilediğini kaydetti.

Siber en kısa zamanda Gagavuzya’ya iade-i ziyarette bulunmak istediklerini de söyledi.

1435141963.jpg

1435141934.jpg

1435141949.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.