1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Siber: "İç sorunlarla ilgilenen bir cumhurbaşkanı olacağım. Halkın buna ihtiyacı var"
Siber: "İç sorunlarla ilgilenen bir cumhurbaşkanı olacağım. Halkın buna ihtiyacı var"

Siber: "İç sorunlarla ilgilenen bir cumhurbaşkanı olacağım. Halkın buna ihtiyacı var"

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler Cumhurbaşkanı adayı Sibel Siber, seçimi kazanmasının ardından, halkın bugüne kadar alışık olmadığı, her iki şapkasını kullanan bir Cumhurbaşkanı göreceğini kaydetti

A+A-

ÇÖZÜMÜ KOLLAYAN LİDER: Cumhurbaşkanı adayı Sibel Siber, seçimin ardından Kıbrıs sorununda çözümü kollayan bir lider olacağını vurguladı.  İki halkın barış içerisinde yaşaması için mücadele eden bir yapı içerisinde olacağını ifade eden Siber, “çözüm vizyonu olan, dünyayla ayni dili kullanan bir toplum liderinin etkisi farklıdır” dedi.

İÇ SORUNLARA İLGİ: Siber: Cumhurbaşkanı’nın iki şapkası var. Bugüne kadar halk Cumhurbaşkanlarını toplum lideri şapkasıyla gördü ve öyle baktı. Ben seçildikten sonra sorunlarla iç sorunlarla ilgilenen bir cumhurbaşkanı profili çizeceğim. Halkın buna ihtiyacı var

Bertuğ TOPAL

Cumhuriyet Meclisi Başkanı ve Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler Cumhurbaşkanı adayı Sibel Siber nisan ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanması halinde sadece müzakereci Cumhurbaşkanı sıfatıyla değil iç sorunlara yaklaşan ve çözüm arayan bir vizyonla görevini yapacağını belirtti.

Siber, seçimler için önlerinde üç buçuk aylık bir dönem olduğunu kaydederek, yoğunluğun henüz başlamadığını bundan sonraki dönemde ziyaretlerin de başlayacağını kaydetti.

Seçimi kazanmasının ardından Kıbrıs sorununda ise çözümü kollayan, iki halkın barış içerisinde yaşaması için mücadele eden bir yapı içerisinde olacağını kaydeden Siber, “Rakip benim için fark etmez. Bizim bu yola neden çıktığımızdır önemli olan. Kendi inançlarımız düşüncelerimiz için bu yoldayız” diye konuştu.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı ve Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler Cumhurbaşkanı adayı Sibel Siber, cumhurbaşkanlığı seçimlerine 3 ay kala seçim sürecini ve hedeflerini Havadis’e anlattı.

“Kampanya ocak ayında yoğunlaşacak”

Siber, seçimlere yönelik kampanyanın ocaktan itibaren yoğunlaşacağını ifade ederek ziyaret ettikleri yerler olduğunu ancak programlı ve planlı çalışmanın henüz başlamadığını belirtti. Yorucu ve zor bir süreç olacağını tahmin ettiğini kaydeden Siber, “Rakip benim için fark etmez. Burada önemli olan neden çıktık bu yola. Kendi inançlarımız düşüncelerimiz için çıktık biz yola. Bu yönde bir kazanma ve halkta bunları gerçekleştirmekse hedef rakipleriniz değildir düşüneceğiniz. Sizin kendi planınız projeleriniz ve izleyeceğiniz yoldur önemli olan” şeklinde konuştu.

“Biz kendimizi anlatacağız”

Rakiplerin kendi vizyonlarını anlatacaklarını ifade eden Siber, “kampanya sürecinde biz kendimizi anlatacağız. Plan ve projelerimizi rakibe yönelik, rakibi düşünerek bir yarış değil kendimizi düşünerek bir yarışa girdik” dedi.

“Kıbrıs sorununda konuşuyorum”

“Kıbrıs sorununda çok konuşmadı” yönünde eleştiriler üzerine ise Sibel Siber, söylemlerin anti propagandanın bir parçası olduğunu belirtti. Başbakanlık döneminde konusunun Kıbrıs sorunu olmadığını, kendilerinin yaptığının icraat dönemindeyken içe yönelik geçmiş dönemi sorgulayan planlar projeleri olduğunu söyledi. Siber, “Meclis Başkanı’nın görevleri arasında icraat yok. Yasama ve tarafsızlığı ön planda olması gerekiyor çok fazla söylem Meclis başkanlarında olmadı. Görevleri arasında Meclis’in düzgün çalışmasını sağlamak gibi pasif görevleri vardır. Biz bunu zorlayıcı sosyal sorumluluk projeleri gibi projelerle zorladık. Kıbrıs sorunu ile ilgili direk bağlantılı bir soruya muhatap oldum ne de böyle bir konunun içerisinde aktif olarak bulunabildim. Bu nedenle halk benim ağzımdan böyle bir açıklama duymadığı için böyle bir kanıya varmış olabilir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı’nın iki şapkası var

Siber sözlerine şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanının bizde iki şapkası var. Güneyde de böyledir. Bir tanesi toplum lideri şapkasıdır. Toplum lideri kimliği ile müzakere masasında oturuyor. Diğeri de KKTC Cumhurbaşkanı şapkasıdır. Bugüne kadar biz sadece toplum lideri şapkasıyla bir cumhurbaşkanı gördük ve öyle baktık. Denktaş döneminden başlarsak hep öyle oldu. Biz diğer şapkasını giyen ve KKTC’nin Cumhurbaşkanı olan onu hissettiren bir cumhurbaşkanı değil sadece müzakerelerle ilgili soru sorduk.” Siber, Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda bunun değişeceğini de ifade ederken iç sorunlarla ilgilenen bir cumhurbaşkanı profili çizeceğini belirtti.

“Kıbrıs sorununun çözümü tek başına bize bağlı değildir”

Siber, Kıbrıs sorununu tek başına çözecek durumda olmadıklarını ifade ederek bunca zamandır hep bir lider arayışı olduğunu ancak bundan sonraki dönemde ortak akıl aranması gerektiğini belirtti. Liderlik döneminin artık son bulduğunu da belirten Siber, “Artık insan kaynaklarını en verimli bir şekilde kullanma dönemidir. Ben geleceğim ve Kıbrıs sorunun çözeceğim iddiası olamaz. Çözüm tek başına bize bağlı olan bir şey değildir. Kıbrıs sorununda Türkiye var, Yunanistan var Rum tarafı var. Dolayısıyla çözüm vizyonu olan, dünyayla ayni dili kullanan bir toplum liderinin etkisi farklıdır” dedi. Siber, ortak akıl ve takım ruhuyla çalışacak, çözümü arzulayan barışı isteyen bir vizyonla ilerlemek gerektiğini belirtti.

Çözümün ülkemizde yaşam kalitesi yükselteceğini de belirten Siber, “kendi kimliğimizle toplumun özgüveni yükselecek” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum