1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Siber: “Krizler masada çözülür”
Siber: “Krizler masada çözülür”

Siber: “Krizler masada çözülür”

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, eğer bir kriz varsa, bu krizin çözüm yerinin masa olduğunu vurgulayarak, krizlerin masalarda çözüleceğini vurguladı

A+A-

Siber, masadan kaçarak çözüm arama yollarının krizi derinleştireceğini ifade ederek, her iki toplumun yapacağı olumsuz açıklamaların ortamı daha da gerebileceğine, toplumları çözümden, barıştan uzaklaştırabileceğine dikkat çekti.

Siber, “Biz bu krizin bir an önce son bulmasını, BM’nin aktif rol oynamasını ve tekrar masaya dönülmesini arzu ediyoruz” dedi.

Siber, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Meclis’te bugün Kıbrıs konusunda yaptığı bilgilendirme toplantısının ardından BRT’ye değerlendirmelerde bulundu.

Siber, bilgilendirme toplantısının daha önce olacağını anımsatarak, toplantının ancak Cumhurbaşkanı’nın New York dönüşüne ve görüşmelerin koptuğu bir döneme rast geldiğini anlattı.

Toplantıda, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Kıbrıs konusundaki süreci anlattığını ve milletvekillerinin sorularını cevapladığını ifade eden Siber, bu tür toplantıların daha sık olması gerektiğini ve bunu talep edeceklerini söyledi.

Sibel Siber “Kıbrıs konusu bizim büyük bir sorunumuzdur. 50 yıllık bir sorundur ve bu sorunun uzamasından hepimizin ortak düşüncesi negatif etkisinin daha çok bizim toplumumuzda olduğudur. Bu sorunun çözülmesini arzu etmekteyiz ama ne yazık ki son yaşan gelişmelerin yarattığı kriz ve bu krizin çözümünün masadan kaçarak aranması hepimize çok olumsuz yansıdı” dedi.

Dünyada, özellikle yakın çevrede yaşanan savaşların her gün basına yansıyan üzücü olayların, bir uyuşmazlığın savaşla sonuçlanması olduğunu ifade eden Siber, uyuşmazlıkların savaşla çözümlenmesinin trajedi olduğunu ve bir uyuşmazlıkta olumlu bir sonuç arzu ediliyorsa bunun yerinin görüşme masa olduğunu belirtti.

Meclis Başkanı Siber, Rum tarafına çağrıda bulunarak, sağduyu ile hareket ederek görüşmelerin başlamasını arzu ettiklerini dile getirdi.

Sibel Siber, milletvekillerinin bilgilendirilmesinin çok önemli olduğunu ve bilgi eksikliğinin topluma olumsuz yansıyabileceği görüşünü de sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.