1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Siber: “Örtülü ödeneğin örtüsü kalkacak”
Siber: “Örtülü ödeneğin örtüsü kalkacak”

Siber: “Örtülü ödeneğin örtüsü kalkacak”

Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber, toplum liderinin en önemli görevinin halkı doğru bilgilendirmek olduğunu söyledi.

A+A-

Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber, toplum liderinin en önemli görevinin halkı doğru bilgilendirmek olduğunu söyledi.

Siber, 1977-1979 Doruk Anlaşmaları’ndan beri müzakere masasındaki çözüm formülünün iki toplumlu, iki bölgeli, siyasal eşitliğe dayalı bir federasyon olduğunu belirterek, halka doğruları söylemenin önemine vurgu yaptı.

CTP-BG Cumhurbaşkanı adayı Sibel Siber, dün akşam CTP-BG Akdoğan Ocak Örgütü’nü ziyaret ederek, bölge insanıyla bir araya geldi.

CTP-BG Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre Siber, ziyarette yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanlığı adaylığı hakkında bilgi verdi. Siber’e ziyaret sırasında Akdoğan Belediye Başkanı Ahmet Latif, Mağusa İlçe Başkanı Erkut Şahali, Gazimağusa Milletvekilleri Asım Akansoy, Ferdi Sabit Soyer ve Arif Albayrak, Gazimağusa Belediyesi eski Başkanı Oktay Kayalp ve Gençlik Örgütü Mağusa İlçe üyeleri eşlik etti.

Ortak metni imzalaması konusunda baskı yapıldığı anlamına gelen sözlerin halkta  güvensizlik yarattığını söyleyen Siber, “Eğer masadaki çözüm modelini kabul etmiyorsanız, bunu açıkça, şeffaf bir biçimde halka açıklar, zorla hiçbir metne imza atmaz ve bu göreve talip olmazsınız” dedi.

Bir milletvekili tarafından sürekli KKTC’nin tanınmasını talep etmemekle suçlandığını söyleyen Siber, buna çok şaşırdığını çünkü Türk tarafının halen bir tanınma tezi olmadığını bir milletvekili olarak bilmesi gerektiğini söyledi.

Siber, Kıbrıs’ta çözüm modeliyle ilgili propaganda maksatlı net olmayan açıklamaların yanlış olduğunu, müzakere masasında federasyon için görüşüp, kahvede vatandaşlara farklı tezler anlatmanın doğru olmadığını görüşünü dile getirdi.

ÖRTÜLÜ ÖDENEĞİN ÖRTÜSÜ KALKACAK

CTP-BG Cumhurbaşkanı adayı Sibel Siber, müzakerelerde başarıya ulaşabilmek için masadaki liderin uzlaşı kültürüne sahip olması ve çözüme inanması gerektiğine inanç belirtti.

Siber, mevcut liderin müzakerelerde yaşanan krizle ilgili, Rum liderin masaya geri dönmesini sağlamak için hiç yurt dışına gitmediğini, temaslar yapmadığını ve yabancı basını davet edip brifingler vermediğini ifade ederek, bu sayede Kıbrıs Türk halkının sesinin dünyaya duyurulamadığını görüşünü ortaya koydu.

Cumhurbaşkanı olması halinde örtülü ödeneğin örtüsünü kaldıracağını ve her şeyi halka açık, hesap verilebilir bir şekilde paylaşacağını anlatan Siber, halka yönelik icraat yapmak, halkı daha iyiye daha güzele ulaştırmak için heyecan duymak gerektiğini vurguladı.

HELLİM KONUSUNDA AKTİF GİRİŞİM YAPMALIYDI

Kıbrıslı Rumların hellimin sadece Kıbrıs’ta üretilmesi konusunda Avrupa Komisyonu’nda talepte bulunduğunu hatırlatan Siber, bunun iyi bir gelişme olduğunu ancak Kıbrıslı Türklerin ürettikleri hellimin dünyaya ihraç edilebilmesi için Rum Tarım Bakanlığı’ndan onay almalarının talep edildiğini söyledi.

Meclis Başkanlığı olarak Cumhurbaşkanı’ndan bu konuda bir girişim beklediklerini çünkü toplum lideri statüsüyle yurt dışında temas gerçekleştirebileceğini, ancak bunun gerçekleşmemesinden dolayı kendilerinin BM’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Espen Barth Eide’ye mektup yazdıklarını aktaran Siber, “Bu karar onaylanırsa, bizim için iyi olmaz. Çünkü hellim bizim ihracatımızın yüzde 25’ini oluşturuyor. Biz hellimimizi dünyaya satarken Rum Tarım Bakanlığı’ndan izin almamalıyız. Yeşil Hat Tüzüğü’ndeki gibi bir formül uygulanmalı” dedi.

Eroğlu’nun bu konuda toplum liderliği statüsünü kullanarak temaslar gerçekleştirmesi gerektiğini kaydeden Siber, Eroğlu’nun sessiz kaldığını ve kendisinin Meclis Başkanı statüsüyle BM’ye mektup gönderdiğini ifade etti.

Siber, “Toplum lideri, toplumu ilgilendiren konularda aktif, dinamik diplomasi yürütürse mutlaka halk yararına kazanım elde edilir” dedi.

1424268860.jpg

1424268862.jpg

1424268863.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.