1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Siber: "Siyasi eşitliğe dayalı iki toplumlu, iki bölgeli bir çözüm..."
Siber: "Siyasi eşitliğe dayalı iki toplumlu, iki bölgeli bir çözüm..."

Siber: "Siyasi eşitliğe dayalı iki toplumlu, iki bölgeli bir çözüm..."

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, devam eden müzakerelerde arzulananın iki halkın da varlığına saygılı barışın içselleştirildiği bir çözüm olduğunu söyledi.

A+A-

umhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, devam eden müzakerelerde arzulananın iki halkın da varlığına saygılı barışın içselleştirildiği bir çözüm olduğunu söyledi.

Siber, kültürel gezi kapsamında KKTC’de bulunan Yılmaz Karaca  başkanlığındaki Türkiye Gazeteciler Federasyonu heyetini kabul etti.

Kabulde  KKTC Kameramanlar Birliği Başkanı  Savaş Leylek de hazır bulundu.

Cumhuriyet Meclisi Mavi Salonda gerçekleşen kabulde konuklara hitaben bir konuşma yapan Siber, Meclisin yapısı hakkında bilgi vererek konukları Meclis’te ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Siber, Kıbrıs Türkü’nün yarım asırdır adada devam eden Kıbrıs sorununu çözme iradesinin yüksek olduğunu belirtti, ancak sorunun uluslararası boyutları olması nedeniyle tek başına Kıbrıslı Türklerin iradesi ile çözülebilecek bir sorun olmadığını söyledi.

Müzakerelere değinen Siber, şunları kaydetti:

“Ümit ediyoruz ki siyasi eşitliğe dayalı, iki halkın varlığına saygılı, iki toplumlu ve iki bölgeli , yaşayabilir ve barışı da içselleştirmiş bir çözüm olur. Çünkü bizlerin kendi kimliğimizle varlık mücadelemiz  çok uzun yıllara dayanmaktadır. Biz diyoruz ki bugünümüz ve yarınımız güzel olsun. Çocuklarımız yarına güvenle baksın ve bu güzel adada insanlarımızın yaşam kalitesi artsın.”

Savaşların ve yakın coğrafyadaki göçlerin bütün insanlığı derinden yaraladığını ifade eden Siber, “Ne adamızda, ne Türkiye’de,  ne de dünyanın hiçbir yerinde huzurumuz kaçsın. Barış ve huzur içerisinde yaşayalım” dedi.

Siber, bu tür karşılıklı ziyaretlerin gazetecilerin yakın gözlemleri ile özellikle kültürel olarak  KKTC’nin tanıtımına katkı yapacağına da inanç belirtti.

KARACA

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca da, federasyon ile KKTC’de faaliyet gösteren gazeteci örgütlerinin yakın ilişkileri olduğunu ifade ederek, sıklıkla bu tür ziyaretleri gerçekleştirdiklerini belirtti.

LEYLEK

KKTC Kameramanlar Birliği Başkanı  Savaş Leylek de, federasyonun düzenlediği gezi kapsamında Cumhuriyet Meclisi’ni ziyaret ettiklerini belirterek, bu vesileyle misafirlerin KKTC’yi daha iyi tanıma imkanı bulacağını ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.