1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Şimdi ne olacak ?
Şimdi ne olacak ?

Şimdi ne olacak ?

Batan bankalara borcu olanlar af çağrısını takmadı

A+A-

Türkiye’de Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) batık bankalara borcu olanların peşine özel maliye dedektifleri takıp kenarda kıyıda köşede neleri varsa meydana çıkarıp paraya çevirirken, bizde gelen giden hükümetlerin bu konuda 3 maymunları oynaması devam ediyor.

Batan bankalarda parası olanları tazmin eden devlet, Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu oluşturarak tazmin ettiği parayı halktan geri almayı hala daha sürdürürken, ne gariptir ki bu banka ve finans kuruluşlarına borcu olanlar için tek bir somut adım bile atmadı. Yıllarca bu konunun üstüne yatıldı. Seçim meydanlarında bu konu için tozu dumana katanlar iktidara geldiklerinde “sin da gulle geçsin” moduna büründüler ve hala o modda takılı duruyorlar. Peki kredi kartı veya banka borcundan mazbata yiyerek hapis yatanların günahı ne?

On yılı aşan bu sessizliğin üzerinden Meclis’ten geçirilen ve hala tartışmaları süren “Tahsil Edilemez Hale Gelen Borçların Yeniden Yapılandırılması Yasası” ile uyanan hükümetin Ekonomi Bakanlığı, Yasanın tanıdığı son süre olan 23 Ekim 2014 bitmeden bir ay kala bazı yerel gazetelere tam sayfa ilanlar vererek tasfiye halindeki bankalara ve şirketlere borcu olanları borçlarını yeniden yapılandırmaya davet etti. Başbakan Yardımcılığı Ekonomi Turizm Kültür ve Spor Bakanlığı Resmi Kabz Memuru ve Mukayyit Ahmet Nergis imzasıyla yayımlanan (ki vatandaş yıllar sonra bu ilan vasıtasıyla paralarını iç eden banka ve finans şirketlerinin kimler olduğunu tam olarak öğrenmiş oldu) ilan şöyleydi:

Tasfiye halindeki bankalar ve şirketlere borcu olanlara önemli duyurudur

Tasfiye Halindeki bankalara ve Şirketlere, borçlu olan şahısların borçlarına ‘Tahsil Edilemez Hale Gelen Borçların Yeniden Yapılandırma Yasası’ hükümleri uygulanarak, daha kolay ödeyebilmeleri sağlanacaktır. Bu yasadan faydalanmak isteyen borçluların aşağıda adresini verdiğimiz Resmi Kabz Memurluğu ve Mukayyitlik Dairemize gelerek müracaat edebilecekleri önemle duyurulur.

Tasfiye halindeki bankalar ve şirketler listesi:

1-   Tasfiye Halindeki Kıbrıs Yatırım Bankası Ltd.

2-   Tasfiye Halindeki Yurtbank Ltd.

3-    ,,     ,, Kıbrıs Hürbank Ltd.

4-   ,,       ,, Kıbrıs Kredi Bankası Ltd.

5-   ,,       ,, Kıbrıs Finansbank Ltd.

6-  ,,         ,, Everest Bank Ltd.

7-   ,,        ,, Kıbrıs Yurt Yatırım Ltd.

8-   ,,         ,, Finter İnvestment Ltd.

9-   ,,         ,, Kıbrıs Euro Bank Ltd.

10-  ,,   ,,  Halkor Kredi Yatırım Şti. Ltd”

 

Adres: Kıbrıs Türk Alayı Gazinosu Yanı Şht.Agah Top Sok.No 9 Ortaköy – Lefkoşa K.K.T.C – Tel – 0392 22 84345 – Fax. 0392 22 72205

                                                           Ahmet NERGİZ

                                         Resmi Kabz Memuru ve Mukayyit.”     

   ---------------

Resmi Kabz Memuru ve Mukayyit Ahmet Nergiz’in konuya ilişkin defalarca aranmasına rağmen bilgi vermekten kaçınmasına karşın olayın peşini bırakmamakta kararlı olan Haberal Kıbrıslı olarak, yapılan tüm çağrılara rağmen 23 Ekim Perşembe gününe kadar batık bankalara borcunu yapılandırmak için müraccat edenlerin sayısının beklentilerin çok gerisinde kaldığı, devede kulak misali olduğunu öğrendik.

Sayın Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’a ve devletin gelirleri konusunda titizlenen taviz vermeme konusunda direnen Maliye Bakanı Zeren Mungan’a şeffaflık adına soruyoruz  “Peki şimdi ne olacak ?”

Devletin alacaklarını tahsil konusunda ne gibi somut adımlar atılacak ??

Batık bankalara kimler hala daha borçlu konumda??

Sayıları ne kadar ??

Batık Bankalardan hisse alarak ülkeye yatırım yapan ve hala daha parasını alamayan hissedarların durumu ne olacak ??

Borçlarını ödeyenlerin adaletsizliği sistemin bir parçası konumuna getiren bu düzende enayi sayılması sürecek ödemeyenler için bankaları ayakta tutan mudi vatandaşların TASARRUF MEVDUAT SİGORTA FONU VASITASIYLA PARASINA EL UZATILMASINA DEVAM MI EDİLECEK ???

    ------------------------------------------------------

 

 batik-bankalar-ger+ce¦s¦---2-(hisse-senetleri).jpg

 

2 belge bir okur mektubu

Bu arada batık bankaların yurt içinde ve yurt dışında alacaklı olduklarını gösteren belgeler elimize ulaşmaya devam ediyor. Hükümet bu konuda somut adımlar atar, yaşanan bu adaletsizliğe çare üretme yönünde samimi davranırsa gerek kamuoyu ile gerekse ilgili makamlarla bu belgeleri paylaşmaya hazır olduğumuzu bildiririz.  

Birinci belge batan bankalardan hisse satın alan, ancak bugüne kadar parasını alamayarak mağdur olanları,

İkinci belge batık bankaların birinin dünyaca ünlü bir İngiliz bankasında olan mevduatını yansıtıyor…       

Okurdan gelen mektup

“TC’de TMSF tam kadro işlerken KKTC’de Ek’te ekstre görülen parayı bile alıp getirmek için ilgililer ne yapıyor kimsenin haberi yok.

TC’de batık bankaların küçük hissedarı mağdur edilmedi, hatta devlete güvenerek tahvil alıp batan Demir bank sahiplerine alacaklıların parası ödendikten sonra kalan para geri verildi.

Devlet tüm mevduatları ödedi ve parayı şu an bankalarda  mevduat yapan kişilerden TMSF primi ile geri topladığı halde,  hala daha TC’den veya AB’den daha yüksek Tasarruf Sigorta Fonu adı altında para toplar.

TMSF batık bankaların parasını çoktan TMSF primi olarak geri topladı şimdiki  mevduat sahbinden, fakat bankaları batıranlardan hiç bir şey almadı. Ayrıca batan bankalarda hissesi olan ve devlete güvenen  sade masum vatandaş avcunu yalar, küçük hissedar mağdur edildiği nedeni ile hiç kimse artık başka şirketlere ortak olmaz.

Eti, Krebal Kredi, Savarona isimli şirketlerde hissesi olanlara hiç bir şey yok. Ondan sonra da neden bu ülkede şirketçilik gelişmez diye sorarlar.

Kısacası devlet batan bankaların masum hissedarlarına alacaklılardan sonra geri kalan parayı iade etmeli, aksi halde hiç kimse bu devlete güvenmez.”

 

batik-bankalarin-alacaklari---belge-k¦-br¦-s-finansbank-001.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.