1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Şimdilik “Özgür” kaldılar
Şimdilik “Özgür” kaldılar

Şimdilik “Özgür” kaldılar

Şubat ayı içinde polisin bir ihbar üzerine yaptığı kazılar sonucu bulunan Fetüslerle ilgili tutuklu bulunan zanılar aleyhine başlatılan soruşturma tamamlanınca 46 gün sonra teminata bağlanarak serbest bırakıldı.

A+A-

Şubat ayında polisin ihbar üzerine yaptığı kazılarda bulunan fetüslerle ilgili tutukladığı Dr. Fahri Karagözlü, Dr. Verda Özkent Tunçbilek, Dr. Mehmet Ali Tunçbilek, Dr. Rasiha Serdaroğlu, Ebe Ayşegül İşbilen ve emekli hemşire Taner Okburan, aleyhine başlatılan soruşturma tamamlandı.

Dün yeniden mahkemeye çıkarıldılar

Alınan ek tutukluluk süreleri dolan zanlılar, teminat talebiyle dün Girne Kaza Mahkemesine çıkarıldılar.

Mahkeme tüm zanlıların ileride davalarında hazır bulunmalarını sağlamak için yurt dışına çıkışlarını yasaklayarak, ayrı ayrı teminata bağladı.

Kefaletleri ödediler

Dr. Verda Özkent Tunçbilek ve Dr. Mehmet Ali Tunçbilek 50’şer bin TL nakdi teminat, 2 kefil 350’şer Bin TL, Dr. Fahri Karagözlü 100 Bin TL nakdi,  2 kefil 600’er Bin TL kefalet,  Dr. Rasiha Serdaroğlu 100 Bin TL nakdi 650’şer Bin TL 2 kefil , Ebe Ayşegül İşbilir 25 Bin TL nakdi, 200’er Bin TL iki kefil ve Taner Okburan 20 Bin TL nakdi 2 kefil 250’şer Bin TL kefalet ödeyerek serbest kaldı.  

Soruşturmayı yürüten polis çavuşu Namık Kemal Baz, Dr. Fahri Karagözlü, Dr. Verda Özkent Tunçbilek, Dr. Mehmet Ali Tunçbilek, Dr. Rasiha Serdaroğlu, Ebe Ayşegül İşbilen, emekli hemşire Taner Okburan aleyhinde 2013-2016 yılları arasında işlenen “yasal olmayan hamileliği sonlandırma” ve “Çocuk düşürmeye teşebbüs” suçlamaları ile ilgili başlatılan soruşturmanın tamamlandığını anlattı.

8129137.jpg

Türkiye’den raporlar henüz gelmedi

Polis çavuşu alınan son 5 günlük tutukluluk süresinde, yeni ifadeler ve gönüllü ifadeler alındığını söyledi.

Baz, Türkiye’den fetüslerle ilgili beklenen raporların henüz gelmediğini belirterek, 6 zanlı ile ilgili başlatılan soruşturmanın tamamlandığını kaydetti. Polis çavuşu, zanlıların serbest bırakılması durumunda tanıklara ve beklenen raporlara etki edebileceğine dikkati çekerek zanlıların 3 ayı geçmeyecek şekilde Merkezi Cezaevine gönderilmesi talebinde bulundu.  

“İlk kez böyle bir olay yaşandı”

Polis çavuşunun cezaevi talebine 6 zanlı avukatı da itiraz ederken, üç saatlik bir duruşma yapıldı. Avukatlar ortak görüşlerini mahkemede beyan ederek, zanlıların serbest bırakılması durumunda ülkeden kaçma ihtimalleri olmadığını, hepsinin aile bağlarının olduğunu ifade ederek, serbest bırakılmaları talebinde bulundular.

Başsavcılık adına mahkemede hazır bulunan Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, Adli Tıp’tan beklenen raporun henüz gelmediğini, yapılan her oturumda ise işlenen suçun raporun gelmesi ile cinayete dönüşebileceğini belirttiklerini söyledi. Akyener, ülkede ilk kez böyle bir olayın yaşandığına dikkati çekerek, özellikle zanlıların tanınmış birer kişi olmasının oldukça etkili olduğunu belirtti. Kimsenin mahkeme huzurunda ayrıcalıklı olmadığını ifade eden Akyener, işlenen suçun ciddiyetine dikkati çekerek zanlıların 3 ayı geçmeyecek şekilde cezaevine gönderilmeleri talebinde bulundu.

“Yargıç  teminatla serbest”  dedi

Akşam saatlerine kadar devam eden teminat duruşmasında, Yargıç Gökhan Asafoğulları’nın kararı açıklaması ile zanlılar ve  aileler sevinç gözyaşlarına boğuldu. 46 günlük tutukluluk süresinin sona ermesi ile yakınlarına kavuşan zanlılar mahkeme avlusunda birbirlerine sarılarak sevinç çığlıkları attı. 

6819624.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.