1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Sivil Savunma yarışmalarının ödül töreni yapıldı
Sivil Savunma yarışmalarının ödül töreni yapıldı

Sivil Savunma yarışmalarının ödül töreni yapıldı

Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’yla Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın düzenlediği Resim, Şiir, Kompozisyon ve Kısa Film yarışmalarının ödül töreni dün akşam gerçekleştirildi.

A+A-

Raif Uzkan

Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’yla Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın düzenlediği Resim, Şiir, Kompozisyon ve Kısa Film yarışmalarının ödül töreni dün akşam gerçekleştirildi.

Sivil Savunma Sosyal Tesislerinde yapılan ödül törenine Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve eşi Meral Akıncı’nın yanı sıra 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova ve Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ve diğer davetliler katıldı.

“Kıbrıs-Tasvir, Sigara ve Alkolün Zararları, Aile, Yurt Sevgisi, Çalışkanlık, Çevrecilik, Yardımseverlik, Paylaşma, Trafik ve Doğal Afetler” konulu resim yarışmasına toplam 4 bin 156 öğrenci eserleriyle katıldı. Ortaokullar ve liseler arası şiir ve kompozisyon yarışmalarına toplam 379 eser, fotoğraf yarışmasına 874 eser, liseler arası kısa film yarışmasına 5 eser, liseler arası afiş yarışmasına da 79 eser katıldı.

Törende öğrenci, öğretmen, müdür hakem ve seçici kurul üyelerinden oluşan 161 kişiye ödüllerin yanı sıra takdir belgesi, teşekkür belgesi, plaket ve çeşitli hediyeler takdim edildi.

Törende Özel Eğitim Vakfı Öğrencileri Yıldızlar Orkestrası, Güzel Sanatlar Lisesi Korosu, KKTC Karadeniz Kültür Derneği Halk Dansları Ekibi gösteriler sundu.

YARIMBAŞ: “CUMHURBAŞKANI’NIN SÖZLERİNİ GÖREV ALDIK”

Sivil Savunma Teşkilat Başkanı Fatih Yarımbaş törende yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın “Yaptığımız her şey gençlere daha iyi bir gelecek yaratmak için” sözlerini kendilerine görev olarak aldıklarını kaydetti.

Şiir yarışmasında birinci gelen şiirin Suriye’de yaşanan dramla ilgili olduğunu ve bu şiire arka fon kısa filmin Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’nca yapıldığını kaydeden Yarımbaş, KKTC’de yaşayan çocukların dünyadan kopuk yaşamadıklarını ve her geçen gün büyüklerin de onlardan bir şeyler öğrendiklerini söyledi.

Yarımbaş, gençlere ilgi göstermek, teşvik etmek ve takdir etmenin gerekli olduğunu ifade ederek, çocukların gelecekte umut, barış ve sevgi dolu bir dünyada yaşaması dileğinde bulundu.

1463559090.jpg

BEROVA: “BÜYÜK FARKINDALIK”

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova da bu tür etkinliklerin çocuk ve gençlerin gelişim aşamalarında oldukça büyük farkındalık anlamına geldiğini kaydetti.

Emek ve özveri gösteren öğrencilerden derece alan-almayan ve yarışma cesareti gösteren öğrenci ve öğretmenlerini kutlayan Berova, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’na da organizasyonu düzenlediği için teşekkür etti.

AKINCI: “GÜZELE VARABİLMEK İÇİN KÖTÜYE HAZIRLIKLI OLMAK LAZIM”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı yöneticilerine ve yarışma için emek veren öğretmen ve öğrencilere teşekkür etti ve gecede gerek izlenen kısa film, gerekse okunan şiirlerle adeta bir duygu seli yaşandığının altını çizdi.

Güzele varabilmek için kötüye hazırlıklı olmak, felaketlere karşı tedbirli aynı zamanda deneyimli olmanın gerektiğini anlatan Akıncı, Sivil Savunma’nın bunu en iyi şekilde başardığını, bununla da sınırlı kalmayarak güzel etkinlikler düzenlediğini belirtti.

Gençliğin her şeyin farkında ve duyarlı olduklarını, uyuşturucu ve trafik belasının, bölgede yaşanan kan gölünün ve barışın ne kadar önemli olduğunun idraki içinde olduklarını söyleyen Cumhurbaşkanı, tüm bu acı ve trajedilerin son bulmasını dileyerek sözlerini Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta barış, dünyada barış” sözleriyle tamamladı.

1463559088.jpg

ÖDÜLLER

Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’nın düzenlediği yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin ve okullarının isimleri şöyle:

Resim Yarışması 4 Yaş Grubu:

1. Doğaç Olgun (Lefkoşa Vakıf Anaokulu)
2. Peri Masal Gül (Lapta Anaokulu)
3. Servet Tel (Ted K.K.Koleji)
Mansiyon: Savaş Aydener  (Yenierenköy İlkokulu) – Tanem Postacıoğlu (Çayırova İlkokulu)
Sergiye Değer: Laden Nizam (Akova-Yıldırım İlkokulu) – Mehmet Yoran (Çamlıbel Aysun İlkokulu)

5 Yaş (Ana Sınıf):

1. Şeyhmus Yıldırım (Girne Maarif Anaokulu)
2. Eylül İleri (Polatpaşa İlkokulu)
3. Deniz Taluğ (Lefkoşa Fazıl Plümer Anaokulu)
Mansiyon: Nefis Simitçioğlu (Güzelyurt Maarif Anaokulu) – İpek Türkel (Dörtyol İlkokulu)
Sergiye Değer: Sevinç Dumancı (Karaoğlanoğlu İlkokulu) – Ecem Tursun (Gülen Yüzler Anaokulu)

1-2-3. Sınıf öğrenci grubu:

1. Arzum Özboltaşlı (Polatpaşa İlkokulu)
2. Yaren Uçar (Şht. Zeki Salih İlkokulu)
3. Şerife Arslan (Alayköy İlkokulu)
Mansiyon: Deniz Işıklar (Alasya İlkokulu) – Fatma Bahire Akgül (Kurtuluş İlkokulu) 
Sergiye Değer: Hanife Tamgümüş (Yakın Doğu ilkokulu) – Öykü Üstenler (Pile Türk Okulu)

4-5. Sınıf Öğrenci Grubu:

1. Derin Su Sarıyel (Doğu Akdeniz Doğa Koleji)
2. Sevimnaz Çiftlikağası (Yakın Doğu İlkokulu)
3. Betül Kurkmaz (Alayköy İlkokulu)
Mansiyon: Lâl M. Canbolat (Lapta İlkokulu) - Nermin Davutoğlu (9 Eylül İlkokulu)
Sergiye Değer: Emir Bayman (Necati Taşkın İlkokulu) – Puja Ranjbar (Karakol İlkokulu)

Resim Yarışması Jüri Özel Ödülü:

Gülsen Semerci (Yeşilyurt Özel Eğitim Merkezi)

Resim yarışması Sergiye Değer:

Ebru Bilir – Zümrete Seyitoğlu – Nolin Yılmaz (Lefkoşa Özel Eğitim ve İş Eğitim Merkezi)

Ortaokul Şiir:

1.Dicle Koyutürk “Sigara” (Lefkoşa TMK)
2.Melisa Akay “Kayıp Otobüs” (Hala Sultan İlahiyat Koleji)
3. Zehrra Demiryege “Sesleniş”(Hala Sultan İlahiyat Koleji)
Juri Özel Ödülü: Ayşenur Ekiz “Kalbimde Açan Kıbrıs” (Hala Sultan İlahiyat Koleji)

Lise Şiir:

1.Şefaat Günaydın “Ölüme Çeyrek Kala” (Bekirpaşa Lisesi)
2. Melike Karakaya “Denizin Dibindeki Umudun Kıyıya Vurması” (Güzelyurt Kurtuluş Lisesi)
3. Hayriye Abay “Gecenin Şehidi” (Hala Sultan İlahiyat Koleji)
Jüri Özel Ödülü: Ahmet Tulu “Akdeniz’de Bir Çocuk” (Polatpaşa Lisesi) – Bülent Arkut “Kıbrıs” (Lefkoşa TMK)

Ortaokul Kompozisyon:

1.Elgis Buse Deniz “Limasol’da Bir Esir Kampı” (Hala Sultan İlahiyat Koleji)
2. Mehmet Can Yıltaş “Depremzede Bir Çocuğun Hikâyesi” (Güzelyurt Türk Maarif Koleji)
3. Doğa Valentino Boransel “Asil Türk Kanı” (Lefkoşa Türk Maarif Koleji)
Jüri Özel Ödülü: Bora Zorba “Sessiz Dostum ‘Dindim’” (Canbulat Özgürlük Ortaokulu)

Lise Kompozisyon:

1. Huriye Gülpınar “Ben de Buradayım” (Türk Maarif Koleji)
2. Elif Genç “Geleceğimi Kaybettim Hiç Uğruna” (Bekirpaşa Lisesi)
3. Sevilay Gari “Korkmayın” (Türk Maarif Koleji) – Aysun Gkkaya “Nefes Alamıyorum Anne” (Anafartalar Lisesi)
Jüri Özel Ödülü: Melisa Ertürk “Bilinmezliğe Doğru” (Anafartalar Lisesi) – Fatma Reyhan Karataş “Barışa Uçan Kuşlara” (Hala Sultan İlahiyat Koleji)

Ortaokullar Arası Fotoğraf:

1. Cemre Cengiz (Çanakkale Ortaokulu)
2. Halil Betmezoğlu (Yakın Doğu Koleji)
3. Şerife Hürol (Bekirpaşa Lisesi)
Jüri Özel Ödülü: Nurettin Kanlıtuna (Türk Maarif Koleji) – Kaya Bayraktar (The American Future College)

Liseler Arası Fotoğraf:

1. Şenay Kaleci (Atatürk Meslek Lisesi)
2. Çisem Esmer (Atatürk Meslek Lisesi)
3. Melisa Hamitoğlu (Lefkoşa Türk Lisesi)
Jüri Özel Ödülü: Eren Deveciler (Gazimağusa Meslek Lisesi)
Sergiye Değer: Tolga Kamalak (Gazimağusa Meslek Lisesi) – Tunahan Yılmaz (Gazimağusa Meslek Lisesi)

Liseler Arası Afiş:

1. Açelya Küren (Atatürk Meslek Lisesi)
2. Akile Akaçalı (Atatürk Meslek Lisesi)
3 Sevcan Gözel (Gazimağusa Meslek Lisesi)
Jüri Özel Ödülü: Ozan Arif Çil (Gazimağusa Meslek Lisesi)
Sergiye Değer: Busem Terazili (Gazimağusa Meslek Lisesi) – Görkem Ordu (Gazimağusa Meslek Lisesi)

Liseler Arası Kısa Film:

1. Emir Altuntaş “Uyuşturucuya Hayır” (Gazimağusa Meslek Lisesi)
2. Valeria Poberjet “Zihin ve Alkol” (Gazimağusa Meslek Lisesi)
3. Ufuk Sevim “Trafikte Dikkat hayat Kurtarır” (Gazimağusa Meslek Lisesi)

1463559089.jpg

1463559048.jpg

1463559087.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.