1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Sizopulos, Akıncı-Anastasiadis arasındaki uzlaşı tutanaklarını açıkladı!
Sizopulos, Akıncı-Anastasiadis arasındaki uzlaşı tutanaklarını açıkladı!

Sizopulos, Akıncı-Anastasiadis arasındaki uzlaşı tutanaklarını açıkladı!

Sizopulos, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı arasında anlaşmaya varılanlarla ilgili bilgilerin yer aldığı Rum Ulusal Konsey tutanaklarını açıkladı.

A+A-

Güney Kıbrıs’taki siyasi partilerden EDEK’in Başkanı Marinos Sizopulos, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı arasında anlaşmaya varılanlarla ilgili bilgilerin yer aldığı Rum Ulusal Konsey tutanaklarını açıkladı.

Rum radyosu, Sizopulos’un bugün düzenlediği bir basın toplantısıyla açıkladığı tutanaklarda, Anastasiadis ile Akıncı arasında uzlaşıya varılan konularla ilgili bilgilerin yer aldığını duyurdu.

Sizopulos, Anastasiadis’in Rum Meclisi’nde Kıbrıs sorunuyla ilgili yaptığı bilgilendirmede, bazı konulardaki önemli bilgileri gizlemesinden ve halkın ne olup bittiğini bilmesinin gerektiğini düşünmesinden dolayı bu eylemi gerçekleştirdiğini söyledi.

Sizopulos’un bu eylemi, Rum Hükümeti’nin büyük tepkisine yol açarken; Sizopulos, doğru şeyi yaptığına inandığını, halkın müzakerelerde neler olup bittiğine dair doğruları bilmesi gerektiğini ve bütün siyasi sorumluluğu üstlendiğini ifade etti.

ANASTASİADİS’İN TEPKİSİ

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Sizopulos’un Ulusal Konsey tutanaklarını  açıklamasının “kabul edilemez” olduğunu ve Sizopulos’un, gizli tutanakları “seçerek” yayınladığını belirtti.

Anastasiadis, konuyla ilgili yazılı açıklama yaparak, Sizopulos’un bu eyleminin, milli davada kalıcı bir çözüm için gösterilen çabaları sabote eden, kabul edilemez bir eylem olduğunu ifade etti ve bu durumdan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

HÜKÜMET SÖZCÜSÜ

Rum Hükümet Sözcüsü Vekili Viktoras Papadopulos, Sizopulos’un bu eyleminden dolayı üzüntü ve öfke duyduklarını dile getirirken, Ulusal Konsey kurulduğu günden bu yana, Sizopulos’un tutanakları kamuoyuna yayınlayan tek politikacı olduğunu söyledi.

Papadopulos, Sizopulos’un, Rum Hükümeti’nin Ulusal Konsey tutanaklarını halka veremeyeceğini bilmesinden dolayı böyle bir eylem gerçekleştirdiğini kaydetti.

Papadopulos, Sizopulos’un bu eyleminin ayıplanacak bir eylem olduğunu ve bunu yaparak, Türk tarafının eline koz verdiğini iddia etti.

İÇERİK

Rum haber kaynakları da, Sizopulos’un yayınladığı tutanaklarda, Anayasa Mahkemesi’nin oluşumu, AB yargı organlarına gönderilecek hukukçular, yeni devletin vatandaşlarının ayrılacağı kategoriler, mülkiyet, devletin oluşumu (Senato ve Federal Meclis) ve Kamu Hizmetleri Komisyonu’nun oluşumuna dair bilgiler bulunduğunu aktarıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.