1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Sizopulos:"Ele alınan ilkeler, Kıbrıs’ın Türk hükümranlığına entegrasyonuna yol açar"
Sizopulos:"Ele alınan ilkeler, Kıbrıs’ın Türk hükümranlığına entegrasyonuna yol açar"

Sizopulos:"Ele alınan ilkeler, Kıbrıs’ın Türk hükümranlığına entegrasyonuna yol açar"

Rum siyasiler, Kıbrıs sorununa ilişkin açıklamalarına hafta sonu da devam ettiler.

A+A-

Alithia gazetesine göre DİSİ Başkanı Averof Neofitu, düzenlenen bir anma etkinliğinin ardından yaptığı açıklamada, Türk tarafının Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin iradesinin, müzakere masasında değerlendirileceğini savundu.

Yaz tatilinin ardından müzakerelerin yeniden başlayacak olmasını değerlendiren Neofitu, Kıbrıs sorununun en önemli konularından biri olan mülkiyet konusunda, özlü müzakereye girilmesini beklediklerini ifade etti.

Neofitu, mülkiyet hakkı ve hak sahiplerinin hakkına saygı duyulmasına ilişkin prensip konusunu memnuniyetle karşıladıklarını, bunun ötesinde, açıklandığı şekilde Rum tarafının, kullanıcıya ilişkin bir dizi tedbir ve önkoşul sunduğunu belirtti.

Neofitu, bunun çok önemli ve hassas bir konu olduğuna işaret ederek soğukkanlılık ve sabırla bu konunun müzakere edilmesini bekleyeceklerini ifade etti.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Kıbrıs sorunundaki bugüne kadar olan gelişmeler konusunda, 8 Eylül’de siyasi parti başkanları konseyine bilgi vereceğini de söyleyen Neofitu, Kıbrıs sorununa yaşayabilir ve doğru bir çözüm bulunmasına yönelik çabalarında Anastasiadis’e yönelik desteklerini de yineledi.

SİZOPULOS

KS EDEK Başkanı Marinos Sizopulos bir anma etkinliğinde yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, müzakerelerin belirsiz zemininden ve Rum tarafının cömert tavizlerinden faydalanarak, hedefinin tamamlanmasının bir adım gerisinde bulunduğunu savundu.

Sizopulos, bugün ele alınmakta olan ilkelerin, ya bölünmüşlüğe ya da “Kıbrıs’ın Türk hükümranlığına entegrasyonuna” yol açacağını ileri sürdü.

VATANDAŞLAR İTTİFAKI

Fileleftheros gazetesine göre Rum Vatandaşlar İttifakı ise yaptığı açıklamada, Anastasiadis ve hükümetin, muhafaza etmeye çalıştığı “sahte iyi ortama” karşın, Kıbrıs Türk tarafının, günlük olarak onları yalanlamayı “başardığını” belirtti.

KKTC’nin, BM’ye sunduğu 29 Temmuz tarihli belgeye atıfta bulunan İttifak, bunun, kabul edilemez Türk niyetlerini ortaya koyduğunu savundu.

İttifak açıklamasında ayrıca hak sahibinin mülkiyetteki hakkının garanti altına alınması için mülkiyet gibi bazı konularda, daha çok talepkar olunması gerektiğini belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.