1. YAZARLAR

  2. Ahmet Tolgay

  3. Skandalistan…
Ahmet Tolgay

Ahmet Tolgay

Kıbrıs Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Skandalistan…

A+A-

* 44 bin 853 kayıtlı silah varmış. Vay be!.. Bu silâhlar aynı anda fora edilse iç savaş çıkar.
   * İnsanlar yanlış teşhisten ölüyor, Sağlık Bakanımız “panik yok” diyor. Paniğe kapılmadan ölelim yani. Tahtalıköy yolunda ne gerek var paniğe?
   * Ülkemizde, tıp kazaları da, tıpkı trafik kazaları gibi günlük olaylar dizisine girdi.
   * TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan “Kıbrıs sorununu tarihe gömelim” dedi. Gömelim de, sorunla birlikte Kıbrıslı Türkler de tarihe gömülmesin...
   * Ülkemizde her 5 kadından biri şiddete maruz kalıyor. Gördüğü şiddeti itiraf eden kadın sayısı 14 bini aşkın. Vay be!.. Kadın temerküz kampı mı bu KKTC?..
   * Bu şiddet ülkesinde meğer erkekler hemcinslerine uyguladıkları şiddetin bin beterini kadınlara uyguluyorlar.
   * Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi, ülkenin en bakımsız ve en kirli bölgelerinden biri. Kendi kendini bile organize edemeyen bu bölgeden organize sanayi mi beklenir? Buranın üretebildiği tek şey organizasyonsuzluk.
   * Sigara ve puroya bir yılda 33 milyon TL harcadık. Dumana giden ve mezara götüren astronomik harcama…           
   * Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın görüş istemesi üzerine Sayıştay Başkanlığı aydınlatma vergisi alınmasının belediyelerin yasal hakkı olduğunu belirtmiş. Halkın çifte vergiye mahkûm edilmesinin yasal olmadığını hangi makam belirtecek peki?
   * Kazalar yine yoğunlaştı… Trafik canavarı, trafik kazalarının azaldığını öne süren yetkilileri yalanlama hırsıyla ölümcül çalışma temposunu hızlandırdı.
   * Uyuşturucu kaçakçılığından 7 yıl hapse mahkûm olan İranlılar, yargıcın bu kararı karşısında şok geçirdiler. Sevinçten mi yoksa? Bu suçu kendi ülkelerinde işleselerdi cezaları şehir meydanında, bir vincin ucunda, idamdı.
   * Kimi yabancılar o kadar pervasız ki, KKTC’yi uyuşturucu özgürlüğü olan ülke sanıyorlar. Gerçek durum onlara en etkili ve en caydırıcı cezalarla anlatılmalı.
   * Bankacılık sektörümüz büyüyormuş. Tabii ki büyür. Belirsizliğin kâbusunu yaşayan insanlarımız, dişinden tırnağından kestiğini güvencesi için bankalara yatırıyor. 
   * Ülkemizde filmleri aratmayan olaylara sıkça tanık oluyoruz. Sinemalarımıza haksız ve vahşi rekabet!..
   * Korsan taksicilik yoğunlaştı. Başka ülkelerde korsanlık denizlerde yapılır. Bizim ülkemizde ise her yerde.
   * Bizim bu ülkemizde skandallar saymakla bitmez. Ülkemizin adını “Skandalistan” olarak değiştirsek yeridir.
   * “8 Mart Dünya Kadın Günü”nde kadınların sorunlarını bol bol dinledik. Bir de erkek günü olsa da, erkeklerin sorunlarını dinlesek diyorum.
   * Bir üniversitemizde pilot eğitimine başlanıyor. Bizim bazı araba sürücülerimizin de o eğitime alınması gerekir. Alçaktan uçarken kendilerini pilot sanıyorlar…
   * Mısır hükümeti 140 bin adet göz yaşartıcı bomba ithal etti. Ne gereği var? Zaten Mısır halkının gözleri hep yaşlı…
   * TC Anayasası’ndan “Türk” sözcüğünün çıkartılması tartışılıyor. Eğer bu aymazlık gerçekleşirse “Türkiye”nin adının ne olacağını çok merak edenlerdenim.
   * Şubatta yazdan kalma günler yaşadıktan sonra martta yeniden soğuk günlere döndük. Boşuna dememişler “Mart soğuğu dert soğuğu, mart kazma kürek yaktırır” diye.
   * “Arslan olarak bir gün yaşamak, koyun olarak bin gün yaşamaktan daha iyidir.” Hazreti Ali.
   * Haftanın öğüdü Lev Tolstoy’dan: “Kimse kimseyi küçümseyecek kadar büyük değildir. Küçümsediğin her şey ve herkes için, gün gelir büyük bir bedel ödersin.” 
   * Temel’in dünyası: Ağa oğlu Temel İstanbul’a yerleşir yerleşmez büyük ödemeyi göze alarak altına lüks ve süratli bir araba çeker. Birkaç saat sonra son sürat tek istikamet bir yola girer. O yolda, o istikamette araba süremeyeceği gerekçesiyle polis tarafından durdurulup ehliyeti istenince Temel’in tepesi atar: “Bu merete o kadar para ödedim. İstediğim yolda, istediğim istikamette süremeyeceksem yazık değil mi verdiğim paralara?”
   * Ve şiir… Muzaffer Tayyip Uslu’dan: “Sokakların ellerinden öperim / Bana yaşamasını öğretmişlerdi. / Dost olsun, düşman olsun / İnsanlara iyi günler dilerim.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.