1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Son dakika: Derinya ve Aplıç sınır kapıları açılıyor!
Son dakika: Derinya ve Aplıç sınır kapıları açılıyor!

Son dakika: Derinya ve Aplıç sınır kapıları açılıyor!

4 saat süren liderler görüşmesi sonrasında çok önemli kararlar alındı, Bugünkü görüşmede tarafların 5 yeni kapının açılması elektrik şebekelerinin birleştirilmesi ve ortak mobil ağı kurulması için çalışma yapılması kararları alındı

A+A-

 

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’ in ara bölgede yaptığı görüşme sona erdi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis arasında Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde bugün yapılan görüşme sona erdi. Liderlerin bir sonraki görüşmesi 17 Haziran'da gerçekleştirilecek.

Liderlerin 4 saatlik toplantısında ilk olarak baş başa görüşme gerçekleşti, ardından basına görüntü olanağı sağlandı ve ardından heyetler arası görüşmeye geçildi.

Görüşmenin ardından BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide basına, liderlerin üzerinde uzlaşı sağladığı 5 maddelik açılım paketinin detaylarını açıkladı.

5 MADDELİK AÇILIM PAKETİ...

Eide, liderlerin ortak vizyonu olan birleşik federal bir Kıbrıs hedefi yönünde adım attıklarını kaydederek, yapıcı görüşmelerinde Kıbrıs sorununun merkezine yönelik özlü konuları ele aldıklarını bildirdi.

Eide, son 2 haftada müzakere ekiplerinin 5 kez bir araya geldiklerini ve yoğun çalıştıklarını hatırlatarak, bazı bölümlerde ilerleme sağlandığını ve bu ilerlemelerin bugünkü görüşmede liderlerin önüne getirildiğini anlattı.

Eide, 5 maddelik açılımlar paketinde Lefke Aplıç ve Derinya kapıları başta olmak üzere daha çok geçiş kapısı açılması için çalışmaların başlatılacağını ifade etti ve liderlerin incelenmek üzere geçişlerle ilgili komiteye bazı başka geçiş noktalarını da bildirdiğini kaydetti.

Genel Sekreterin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide, elektrik şebekelerinin birleştirilmesi için pratik adımların atılması, cep telefonu şebekelerinin her iki tarafta kullanılabilmesine olanak sağlanması konusunda uzlaşan liderlerin, radyo frekanslarındaki çakışmaların giderilmesi için de adım atılması yönünde ortak isteği olduğunu ifade etti.

Eide son olarak, cinsiyet eşitliği konusunda bir komite oluşturulmasını karara bağladıklarını ayrıca son görüşmede oluşturulmasına karar verilen kültür komitesi üyelerinin isimlerini de birbirlerine verdiklerini söyledi.

Liderlerin daha fazla güven yaratıcı önlemin araştırılarak bulunması üzerinde uzlaşıya vardıklarını  dile getiren Eide, liderlerin Kayıp Şahıslar Komitesi (KŞK) konusunda çağrıda bulunduklarını da bildirdi ve bu konudaki ortak açıklamayı okudu.

Liderler kayıp şahıslar konusunda yaptıkları ortak açıklamada, KŞK’nin çalışmalarının her geçen gün daha da zorlaştığını belirterek, elinde kayıplarla ilgili gömü bilgisi olanları kayıp yakınlarının yaşadığı acıların hafifletilmesi adına bu verileri Komiteyle paylaşmaya çağırdı.

Ortak açıklamada yer bildirimi yapanların kayıtlarının tamamıyla gizli kalacağı da hatırlatıldı.

LİDERLER 4 GÖRÜŞME YAPACAK

Eide, ileriki günlerde liderlerin yapacakları 4 görüşmenin tarihlerini ise, 17 ve 29 Haziran ile 10 ve 27 Temmuz olarak açıkladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.