1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Stilianidis: “Kıbrıs müzakerelerinde olumlu havanın oluşmasını Türkiye sağladı"
Stilianidis: “Kıbrıs müzakerelerinde olumlu havanın oluşmasını Türkiye sağladı"

Stilianidis: “Kıbrıs müzakerelerinde olumlu havanın oluşmasını Türkiye sağladı"

AB Komisyonu İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu AB Komiseri, Kıbrıslı Rum Hristos Stilyanidis, Türkiye'nin, yeniden başlayan Kıbrıs müzakerelerinde olumlu bir havanın oluşması için katkı sağladığını söyledi.

A+A-

AB Komisyonu İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu AB Komiseri, Kıbrıslı Rum Hristos Stilianidis, Türkiye'nin, yeniden başlayan Kıbrıs müzakerelerinde olumlu bir havanın oluşması için katkı sağladığını söyledi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nun Strasbourg'da düzenlenen oturumlarında yarın oylamaya sunulacak 2014 yılı Türkiye İlerleme Raporu masaya yatırıldı.

AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Johannes Hahn adına konuşan İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu AB Komiseri Hristos Stilianidis, “Türkiye'nin 2 milyon Suriyeli ve Iraklı mülteciyi kabul etmesi ve insani yardımlarda bulunmasıyla Ortadoğu'da karışıklıkların azalması için çalışıyor" ifadelerini kullandı. Stilianidis, Türkiye'nin bu çabaları nedeniyle AB'nin tam desteğini hak ettiğini belirtti.

Stilianidis, Türkiye'nin yeniden başlayan Kıbrıs müzakerelerinde olumlu bir havanın oluşması için katkı sağladığını da sözlerine ekledi.

PIRI

Genel Kurulda konuşan AP Türkiye raportörü Hollandalı parlamenter Kati Piri, Türkiye'nin Avrupa Birliği'nin (AB) stratejik bir ortağı olduğunu belirterek, "AB, Türkiye'deki reformlar için model olmaya devam etmelidir. Türkiye ile diyaloğun güçlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

AB'nin Türkiye'nin katılım müzakerelerini desteklediğini vurgulayan Piri, Türkiye'yi müzakerelerde ilerleme sağlaması için teşvik ettiklerini kaydetti.

Türkiye'nin mülteci sorununun çözümünde önemli bir rol oynadığına dikkati çeken Piri, "Türk hükümeti dünyanın bütün ülkelerinden daha fazla mülteciyi ağırlıyor" ifadesini kullandı.

Piri, çözüm sürecinde kaydedilen ilerlemelerin Türk hükümetinin kararlılığını gösterdiğini belirterek, "Türkiye'nin çözüm sürecindeki çabalarını destekliyoruz. Ancak konuyla ilgili endişeler de söz konusu" diye konuştu.

Türkiye'de yargının bağımsızlığının sağlanması noktasında sıkıntılar olduğunu ifade eden Piri, gazeteciler üzerinde işten çıkarmalar ve tutuklamalar yoluyla baskıların devam ettiğini belirtti.

Genel kurulda konuşan Litvanya AB Bakanı Zanda Kalnina-Lukasevica ise Türkiye'nin Avrupa Birliği'nin önemli ortaklarından birisi olduğunu belirterek, Türkiye-AB ilişkilerinde son zamanlarda olumlu gelişmeler kaydedildiğine işaret etti. Lukasevica, Türkiye'nin uzun vadede AB'ye üyeliğinin siyasi iradeye ve cesarete bağlı olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin bölgede DAEŞ'in yayılmasını durdurma noktasında katkı sağladığına dikkati çeken Lukasevica, "Türkiye'nin AB'ye üyelik süreci, birliğin ortak güvenlik ve savunma politikasına uyum sağlamanın da etkisiyle güçlenecektir" şeklinde konuştu.

AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn adına konuşan İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu AB Komiseri Christos Stylianides ise "Türkiye'nin 2 milyon Suriyeli ve Iraklı mülteciyi kabul etmesi ve insani yardımlarda bulunmasıyla Ortadoğu'da karışıklıkların azalması için çalışıyor" ifadelerini kullandı. Stylianides, Türkiye'nin bu çabaları nedeniyle AB'nin tam desteğini hakkettiğini belirtti.

Stylianides, Türkiye'nin yeniden başlayan Kıbrıs müzakerelerinde olumlu bir havanın oluşması için katkı sağladığını da sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.