1. YAZARLAR

  2. Sultan Mullacuma

  3. Stres ve Düşünce Yapısı
Sultan Mullacuma

Sultan Mullacuma

Konuk Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Stres ve Düşünce Yapısı

A+A-

Bu haftanın konu başlığı stres ve düşünce yapısı. Eminim çoğu insan yaşadığı stres durumundan  yakınıyor ve kurtulmak istiyordur.Bir durup düşündüğünüzde kimin hayatında stres yok sizce? Küçücük çocuklar bile artık en küçük şeylere takmaya ve hayatlarına stresi sokmaya başladılar. Peki hayatımızı negatif etkileyen stresin anlamı nedir?

Stres, organizmanın bedensel ve ruhsal sınırlarının tehdit edilmesi ve zorlanmasıyla ortaya çıkan bir gerginlik durumudur. Evet, karşılaştığımız negatif olarak yaşadığımız her şey bizi ister istemez strese sokuyor. Hele ki sıcaklığı fazlaca hissettiğimiz bu günlerde bu durum bir hayli artıyor. Her zaman savunduğum bir şey var,kişinin düşünce yapısına göre ,olayların seyri  değişkenlik arz edebiliyor. Mesela, erkek arkadaşından ayrılan bir kızın durumu, olayı  beyninde nasıl analiz ettiğine göre değişkenlik gösterebiliyor. Kimisi için bu çok kötü bir durumdur, ki bu durum böyle düşünen kişileri bir hayli zorlar, kimisi içinse  gayet normal bir olaydır, kafaya takmaz, normal karşılar.

Peki kişilerde var olan düşünce yapısının değişmesi için neler yapılmalıdır? Bu hafta stresle düşünce yapımızın ne kadar bağlantılı olduğundan bahsedeceğim. Hangi durumlarda stres yaşıyoruz? Evet, bazı durumlar vardır ki tüm insanlar aynı refleksi gösterir ve aynı derece gerilir. Bu normal olan bir stres durumudur. Mesela, yılan korkusu olan kişilerin yılanla karşılaşma durumunda yaşadıkları stres normaldir. Ancak bazen öyle durumlar yaşanır  ki kişi artık günlük hayatını  yaşayamaz duruma gelir ve bu durumdan kurtulmak için çeşitli yollara başvurur. Mesela, alışverişe gitmek, kuaföre gitmek, sahilde yürümek vb. Bunları yapmak işe yaramıyor değil, ancak bazı durumlar vardır ki ,ne o an sahile gitme imkanı vardır, ne de alışverişe. Peki şimdi ne olacak? Kaldık mı öyle. Ne yapmamız lazım? Hemen düşünce yapımızı ve algılama durumumuzu analiz etmemiz lazım.

Bu analiz sürecinde beynimize neler söylemeliyiz?

* “Pozitif düşünmem lazım.”

* “Bu düşünce şu anda bana yardımcı olamaz.”

* “Bu düşünce anlamsız ve mantıksız, değiştirmem lazım.”

* “Bu mantıksız düşünceyle şimdi tartışmayacağım.”

* “Bu acil ve önemliymiş gibi geliyor ama aslında değil.”

* “Bazen bende hata yapabilirim, bu normal bir durum”.

* “Rahat ve huzurlu olmak benim de hakkım.”

*Ve sonunda, “Stres yapıcı düşüncelerden kurtulmak güzel, bunu daha fazla yapacağım.”

Evet. Okuduğunuzda mantıklı geliyor değil mi? Peki denemeye ne dersiniz?

Hayatımızı güzelleştirmek bizim elimizde, beynimizi yönetmekte. O halde stres yapıcı tüm etkenleri yıkalım ve düşünce yapımızı değiştirerek kontrolü sağlayabileceğimizi kendimize ispat edelim. Stressiz  bir yaşam dileğiyle…
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.