1. YAZARLAR

  2. Ferhat Atik

  3. "Şu An" Tahlili
Ferhat Atik

Ferhat Atik

Haberdar Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

"Şu An" Tahlili

A+A-

Rakamlar, istatistikler, projeksiyonlar, günümüzün yol gösterici bilimsel verileri. İnsanlık bu bilgi ve bilimlere yüzlerce yıllık varlığının deneyimleri ile kavuştu.

Bu deneyim ve bilgiler her zaman günü kurtarmıyor aslında. Bazen bizleri üzücü gerçeklerle de yüzleştiriyor. “Şu an” tahlili böyle birşey.

Dünyanın gidişatına bakmaktan çok zaman uzak durmuşumdur.

Ancak sizlerle paylaşmak için bir “şu an” tahlili yapmak istedim. Benim şu anım, bu yazıyı yazdığım 11 Ocak 2011 Salı ve saat tam 12:48’dir.

Gidişata bakmaktan uzak durma nedenim, dünya ile ilgili gelecek projeksiyonlarının karamsarlık içerdiği, hatta dehşet dolu olduğu.

İşte “şu an” tahlili:

Şu anki dünya nüfusu: 6.896.702.011 kişi, Hepatit C hastası olan ya da ölenlerin sayısı 245,846,069 kişi, AIDS hastalığından ölen ya da hasta olan kişi sayısı 139,398,652, erezyona uğrayan kayıp alan 855,148,360,041 ton, kayıp türler 1,551,726 adet.

Bu rakamlar artırılabilir. Hepsi “şu an” rakamlarını içeriyor ve siz bu yazıyı okuduğunuzda durum olumsuz anlamda değişmiş olacak.

Tüm bu bilgilere ek olarak yaşlı gezegenimizin tahmin edilen yaklaşık yaşı, 4.527.642.531.

Tüm bu rakamlar ve sosyo-ekonomik verilere bakıldığında ise başka bilgilere ulaşmamız mümkün.

Örneğin, her haftaya uyandığımızda, o haftayı görmeyen 1 milyon insan olduğunu bilmeliyiz. Ya da açlık, savaş, işkence tehlikesi ile göz göze yaşamıyor bu endişe ile soluk almıyorsak, yaşamı be nedenlerle pamuk ipliğine bağlı dünyadaki 500 milyon insandan daha iyiyiz.

Bu örnekler rakamlarla artırılabilir. Esas olan bunun farkındalığı. Harcanan enerjiden, çevreye duyarlılığa, israftan, atığa kadar bir çok konuda duyarlılığımız ve farkındalığımız aslında bu gezegende bizde sonra da yaşayacaklara hak tanıma adına önemli.

Bu gibi sözleri dikkate almamamızın sonuçlarını bizim nesilde doğrudan çekmeyiz belki am abu düşünce sizce de aşırı bencillik içermez mi?

Sizce bu duyarlılık çerçevesinde davranışlarımızı şekillendirmemiz için geçen her gün ciddi bir kayıp değil mi?

Rakamlara baktığımızda her geçen saniye kalabalıklaşan bir nüfusa sahip ve her geçen saniye azalan kaynaklara sahip bir gezegen için “şu an” dahi geç değil mi?!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.